Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z Magdaleną Knedler oraz pokaz filmu "Jestem twój", czyli grudniowe Kino dla Kobiet w Skierniewicach

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
Łukasz Saptura/Redakcja
6 grudnia był pierwszym poniedziałkiem miesiąca. To oznacza, że w kinoteatrze Polonez w Skierniewicach zostało organizowane spotkanie w ramach Kina dla Kobiet „Scarlett”. Mikołajkowa odsłona miała nieco inny charakter. Przed pokazem filmowym o swojej nowej książce opowiadała Magdalena Knedler.

„Narzeczone Chopina” Magdaleny Knedler to fabularyzowana historia kobiet - Konstancji Gładkowskiej, George Sand, Marii Wodzińskiej oraz Jane Stirling. Łączy je postać Fryderyka Chopina. Mimo że w życiu kompozytora pojawiała się także inne kobiety, pisarka zdecydowała się skupić właśnie na tych czterech bohaterkach. Podczas spotkania w kinoteatrze Polonez w Skierniewic Magdalena Knedler wyjaśniła dlaczego:

- Wybrałem te cztery kobiety, ponieważ do nich na różnych etapach ich życia przyklejało się określenie „narzeczona”. Można byłoby jeszcze do tej grupy dodać Delfinę Potocką, którą też łączono z Chopinem w romantyczny sposób. Ale tam nie było mowy, że wiązali swoje nadzieje na przyszłość. Natomiast Gładkowska, Sand, Wodzińska i Stirling miały „łatkę” tytułowych narzeczonych, choć należy pamiętać, że to słowo w XIX wieku nie oznaczało tego samego co dzisiaj.

Dla mieszkanek Skierniewic bez wątpienia najciekawszą postacią z tej czwórki jest Gładkowska, która ostatnie lata życia spędziła w Skierniewicach. Do dzisiaj na ulicy Świętego Floriana znajduje się tak zwany Dworek Modrzewiowy, obecnie poddawany rewitalizacji, w którym śpiewaczka mieszkała.

- Zawsze mnie irytuje, gdy ktoś jest podsumowywany jednym zdaniem. Na przykład „Konstancja Gładkowska – muza Chopina”. Takimi słowami są opisywane osoby, o których mamy niewiele materiałów źródłowych. Gładkowską trzeba wyłuskiwać z różnych źródeł, w których jest tylko jedno zdanie o niej i potem te wszystkie wiadomości poskładać. To było trudne zadania i wyzwanie – mówiła Magdalena Knedler.

Pisarka informacje na temat rodziny Konstancji Gładkowskiej oraz rodziny jej męża, Józefa Grabowskiego uzyskała od Skierniewickiego Klubu Genealogów, który zajmuj się przeszłością śpiewaczki. „Konstancja Gładkowska zawdzięcza dużo skierniewickim genealogom” – podsumowała współpracę przy tym wątku Magdalena Knedler.

Pochodząca z Wrocławia pisarka jest popularna w Skierniewicach. Świadczy o tym liczba wypożyczeń książek Magdaleny Kneder w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Świadczy o tym także kolejka, która ustawiała się po wpis do „Narzeczonych Chopina”.

Oczywiście podczas Kina Dla Kobiet „Scarlett” nie mogło zabraknąć akcentu filmowego. Po rozmowie z Magdaleną Knedler pokazany został niemiecki film „Jestem twój”. Za miesiąc w ramach kobiecych spotkań kinowych zobaczyć będzie można nowy film Pedro Almodovara „Matki równoległe”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto