Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skierniewiczanka alarmuje: Usychają dwudziestoletnie platany przy alei Niepodległości [ZDJĘCIA]

Redakcja
Przy alei Niepodległości na odcinku od ulicy Cichej do ronda Solidarności marnieją dwudziestoletnie platany. Zakład Utrzymania miasta zapewnia, że nie chorują, a ich stan się poprawia. Mogły im zaszkodzić ubiegłoroczna susza lub majowe przymrozki.
Przy alei Niepodległości na odcinku od ulicy Cichej do ronda Solidarności marnieją dwudziestoletnie platany. Zakład Utrzymania miasta zapewnia, że nie chorują, a ich stan się poprawia. Mogły im zaszkodzić ubiegłoroczna susza lub majowe przymrozki. Roman Bednarek
Przy alei Niepodległości na odcinku od ulicy Cichej do ronda Solidarności marnieją dwudziestoletnie platany. Zakład Utrzymania miasta zapewnia, że nie chorują, a ich stan się poprawia. Mogły im zaszkodzić ubiegłoroczna susza lub majowe przymrozki.

Mieszkanka ulicy Cichej zaalarmowała nas, że usychają platany, zasadzone przez Zakład Utrzymania Miasta przy alei Niepodległości. Chodzi zwłaszcza o te, które znajdują się na odcinku od ulicy Cichej do ronda Solidarności. Nasza czytelniczka podkreśla, że jest przywiązana do tych drzew.

– To piękne drzewa, zwłaszcza gdy wyrosną na duże okazy, więc gdy je posadzono, chodziłam tam i je podlewałam, aby rosły zdrowo – tłumaczy kobieta. – Wszystkich nie dałam rady podlać sama i później okazało się, że te, o które dbałam, zielenią się pięknie a pozostałym usychają liście.

Prezes Zakładu Utrzymania Miasta zapewnia, że problem jest mu znany.

– Zauważyliśmy, że coś się dzieje z tymi drzewami, zresztą mieszkańcy również sygnalizowali, że chorują – mówi Piotr Majka. – Zostały wnikliwie obejrzane przez specjalistów, którzy stwierdzili, że nie zapadły na żadną chorobę i nie zostały zaatakowane przez szkodniki.

Widać jednak, że drzewom coś dolega. Co więc się z nimi dzieje?

– Są różne podejrzenia – tłumaczy prezes Zakładu Utrzymania Miasta. – Mogła im zaszkodzić ubiegłoroczna susza, która przyczyniła się do tego, że obumarły korzenie włośnikowe, odpowiedzialne za pobieranie z gleby największej ilości wody i pokarmów niezbędnych dla życia rośliny. W takiej sytuacji drzewa ratuje się ograniczając swoje potrzeby i rezygnuje z części liści, które również potrzebują życiodajnych soków. W ten sposób drzewo zapewnia sobie przetrwanie w trudnym dla niego okresie.

Zdaniem prezesa spółki odpowiedzialnej między innymi za roślinność miejską, platanom mogły zaszkodzić również przymrozki, jakie nawiedziły miasto na początku maja.

– Platany dość późno w porównaniu do innych drzew rozwijają swoje liście – mówi prezes. – Gdy inne rośliny już są w pełni zielone, na gałęziach platanu pojawiają się dopiero pączki. Niewykluczone, że niektóre z nich nie wytrzymały zimna. Kilka platanów rośnie również przy skrzyżowaniu z ulicą Wschodnią i wyglądają zdrowo. Być może mają tam bardziej sprzyjającą im glebę.

Prezes zapewnia, że drzewa znajdują się pod stałą obserwacją, z której wynika, że ich stan się poprawia, jest więc nadzieja, że dojdą do formy.

Platany to drzewa, które lubią raczej łagodny klimat, dlatego najczęściej spotyka się je w południowej części Europy, ale wiele okazów tego gatunku rośnie również w północnej części kontynentu, między innymi w Polsce.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto