Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skierniewickie muzeum nabiera rozpędu. Są zatrudnieni nowi ludzie

Agnieszka Kubik
Agnieszka Kubik
Do końca sierpnia wykonawca musi opuścić plac budowy skierniewickiego muzeum. Wtedy rozpocznie się właściwa praca czyli tworzenie wystaw stałych i czasowych.#Oficjalne otwarcie Muzeum Historycznego Skierniewic odbędzie się 19 października.

Anna Majda-Baranowska, dyrektor Izby Historii Skierniewic, jest obecnie p.o. dyrektorem muzeum. Z czasem, wszystko na to wskazuje, obie instytucje zostaną połączone.

Na razie do pracy w muzeum przechodzą również pracownicy IHS czyli Marzena Rafińska, Anna Janus, Michał Gałęzowski oraz Krystyna Bednarek. Zatrudnieni zostali nowi pracownicy, na razie na 1/4 etatu: Piotr Paradowski, znany nam jako prezes Stowarzyszenia Tradycji 26. Dywizji Piechoty w Skierniewicach, Radosław Stefanek (znany w przestrzeni mediów społecznościowych jako Viator), Małgorzata Duda w administracji, Anna Baryła jako księgowa oraz Katarzyna Tarkowska (po kulturoznawstwie na UŁ).
- Zgodnie z wytycznymi projektu unijnego, w ramach którego powstaje muzeum, osoby te przechodzą obecnie szkolenia - mówi Anna Majda-Baranowska.

Co zobaczymy w muzeum 19 października?

Wystawy stałej prawdopodobnie jeszcze nie będzie. Jak informuje pani dyrektor, jest ona w stałym kontakcie z muzealnikami z Krakowa, którzy, dysponując długoletnim doświadczeniem sugerują, by się nie spieszyć. Ściany mają pooddychać, farby mają wywietrzeć, a wszystko po to, by eksponaty, wśród których będą przecież i dokumenty, i stare księgi, itd. były przechowywane w najbardziej optymalnych warunkach. Gabloty przedstawiające historię naszego miasta będą więc przygotowywane na spokojnie.

A jak przypominają pracownicy Izby Historii Skierniewic - mamy się czym pochwalić. Byliśmy przecież miastem prymasowskim, potem nadeszły dla nas czasy carskie i okres, gdy kołem zamachowym dla Skierniewic była kolej żelazna; okres przedwojenny, gdy co piąty mieszkaniec był Żydem; potem wojna i okres powojenny, gdy Skierniewice stały się miastem wojewódzkim. Wszystko w muzealnej pigułce, na którą trzeba będzie cierpliwie poczekać.

Na otwarciu zobaczymy natomiast wystawę czasową pt. „Skierniewiccy twórcy na stulecie państwa polskiego”.
- Chcemy zaprezentować twórców związanych ze Skierniewicami: malarzy, plastyków, rzeźbiarzy, pisarzy, grafików, itd. - mówi Michał Gałęzowski z IHS. - Będzie to 55 osób, wskazanych przez miejskie instytucje kultury, choćby bibliotekę czy BWA. Lista tych osób wciąż się tworzy. Priorytetem jest dla nas, by wystawa była wizualnie interesująca dla oglądających.
Anna Majda-Baranowska podkreśla, że Skierniewicom muzeum się po prostu należy.

- Okoliczne miasta, choćby Łowicz czy Rawa Mazowiecka, mają swoje muzea, a my nie - mówi. - Najwyższy czas mieć własne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto