Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skierniewicki Panteon. Książka o cmentarzu przy kościele św. Stanisława ZDJĘCIA

Roman Bednarek
Roman Bednarek
Nowa książka Andrzeja Krysiaka
Nowa książka Andrzeja Krysiaka Roman Bednarek
„Skierniewicki Panteon. Przewodnik po zabytkowym cmentarzu przy kościele św. Stanisława w Skierniewicach” to nowa książka Andrzeja Krysiaka, skierniewiczanina, badacza lokalnej historii. Autor opisuje 33 postaci, pochowane na cmentarzu, które wniosły ważny wkład w rozwój Skierniewic. Ale to nie wszystko.

Skierniewicki Panteon na 300-lecie kościoła św. Stanisława

Powstanie książki „Skierniewicki Panteon...” wiąże się 300-leciem kościoła św. Stanisława, obchodzonym w mijającym roku.. Jak pisze autor „(...)Miejsce, na którym znajduje się świątynia, znane jest historykom co najmniej od XVI wieku, kiedy powstał tu – za zgodą kolegiaty gnieźnieńskiej niewielki drewniany kościółek, który w 1530 r. służył jako kaplica cmentarna.(...)”.

W sąsiedztwie tego kościółka natomiast chowano zmarłych z parafii skierniewickiej. Najbardziej okazałe nagrobki należały do najznamienitszych i zasłużonych mieszkańców miasta i stawiano je najbliżej kościoła.

W tej chwili cmentarz zajmuje powierzchnię około 0,6 ha, podczas gdy dawny cmentarz zajmował ponad 2 ha przykościelnego gruntu. Dużą część tej powierzchni zajęto w połowie lat 60. XX wieku między innymi na budowę obecnej alei Niepodległości. Nowych zmarłych przestano grzebać w tym miejscu w 1914 r. zaś ostatecznie cmentarz został zamknięty przez starostę skierniewickiego w 1945 r.

Skierniewicki Panteon najznamienitszych postaci

Książka powstawała w tym roku.

– Cmentarz ten jest dla mnie lokalnym panteonem, czyli zbiorem zmarłych najznamienitszych w historii miasta postaci, które zasłużyły się dla Skierniewic i okolicy – tłumaczy Andrzej Krysiak. – Opisałem 33 takie osoby, co stanowi 11 procent wszystkich pochowanych na tym cmentarzu. Mój wybór był oczywiście subiektywny. Wśród opisanych postaci znajdują się rolnicy, rzemieślnicy, kolejarze, a przede wszystkim powstańcy styczniowi i listopadowi, a także uczestnicy Wiosny Ludów.

Książka została pomyślana jako przewodnik po cmentarzu i opatrzona mapką, która wyznacza ścieżkę edukacyjną. Zdaniem autora publikacji, przewodnik ten może być kierowany do najmłodszych mieszkańców Skierniewic, jako źródło wiedzy historycznej o mieście.

Wydanie książki zostało sfinansowane przez samego autora, zaś zainteresowani będą mogli wkrótce ją nabyć w parafii św. Stanisława oraz w parafii Garnizonowej. Książka ma niewątpliwie charakter publikacji popularno-naukowej – została opatrzona wieloma przypisami i zawiera obszerną bibliografię źródeł, z których autor korzystał. Jest na pewno ważną dla pozycją dla miasta, dającą duży wkład w popularyzowanie jego historii.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto