MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Skierniewicki Klub Genealogów przybliżył postać Marii Szymanowskiej

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
Skierniewicki Klub Genealogów od ponad pięciu lat zaprasza na warsztaty wszystkich chętnych chcących badać przeszłość. Oprócz tego organizuje również wykłady, podczas których skierniewiccy genealodzy przedstawiają swoje badania. Ostatnio o swoich genealogicznych odkryciach w Muzeum Historycznym Skierniewic mówił Jacek Stępowski.

Podczas poszukiwań swoich przodków, Jacek Stępowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic oraz członek Skierniewickiego Klubu Genealogów odkrył, że wśród antenatów znalazła się polska dziewiętnastowieczna pianistka.

Kim była Maria Szymanowska?

Maria Szymanowska z domu Wołowska urodziła się w Warszawie w 1798 roku. Od najmłodszych lat przejawiała talent muzyczny. Mając osiem lat rozpoczęła edukację muzyczną pod okiem Antoniego Lisowskiego, potem – Tomasza Gremma. Mając dwadzieścia jeden lat koncertowała na paryskich salonach budząc zachwyt wśród mieszkańców stolicy Francji.

Po powrocie z podróży wyszła za mąż za dzierżawcę dóbr otwockich, Józefa Szymanowskiego. Małżeństwo doczekało się trójki dzieci, między innymi Cecylii, przyszłej żony Adama Mickiewicza. Jednak już 1820 roku Maria Szymanowska rozstała się z mężem i na dobre poświeciła się swojej karierze artystycznej.

Rozpoczęła tournée po Europie, które symbolicznie zakończyło się w Rosji, gdzie przeniosła się na stałe w 1827 roku. Car Aleksander I nadał jej tytuł „Pierwszej fortepianistki Ich Wysokości Carycy Elżbiety Aleksandrówny i Marii Fiedorówny". Polska pianistka zmarła w 1831 roku podczas jednej z pierwszych fal epidemii cholery w Petersburgu. Tam też została pochowana.

W dorobku kompozytorskim Marii Szymanowskiej znajduje się blisko sto utworów. Głównie są to kompozycje na fortepian – etiudy, nokturny, walce, polonezy oraz mazurki.

Skierniewiczanin spokrewniony z Marią Szymanowską

Jacek Stępowski poszukując korzeni swojej rodziny dotarł do informacji, że jego dziadek, Władysław Stępowski ożenił się z Zofią Heleną Wołowską. Wołowska to panieńskie nazwisko Marii Szymanowskiej. Ta informacja skłoniła Jacka Stępowskiego do wnikliwych badań koneksji rodzinnych.

- Podczas poszukiwań odkryłem, że Maria Szymanowska była siostrą mojego prapradziadka. Związki rodzinne to nie jedyny powód, dla którego zdecydowałem się bliżej przyjrzeć jej postaci. Była bardzo znaną dziewiętnastowieczną kompozytorką i pianistką. Była jedną z nielicznych wówczas kobiet, która tworzyła muzykę. Można powiedzieć, że była kobietą wyzwoloną jak na czasy, w których żyła.

Jacek Stępowski pytany o to, czy w jego rodzinie pojawiały się osoby, które w jakiś sposób przejawiały talent muzyczny odziedziczony w genach wspomina, że jego ojciec jako dziecko uczył się gry na pianinie, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło i zdecydował się zostać lekarzem chirurgiem. Jednak w obu przypadkach, pianistów i chirurgów znaczącą rolę odgrywają sprawne palce. Jak zdradza mój rozmówca inna cecha Marii Szymanowskiej pojawiła się w jego rodzinie:

- Z pokolenia na pokolenia przechodzi pewna fobia. Moja prababcia pochodząca z rodziny Wołowskich bardzo bała się kotów. Przeszukując różnych publikacji na temat Marii Szymanowskiej doszukałem się informacji, że miała ailurofobię, czyli paniczny lęk przed kotami.

O swoich badaniach Jacek Stępowski opowiadał podczas wykładu w Muzeum Historycznym Skierniewic. Po prelekcji nie mogło zabraknąć odrobiny muzyki. Przed fortepianem zasiadła Tanchanok Yimsomboon-Rolewska, która wykonała utwory skomponowane przez Marię Szymanowską.

Skierniewicki Klub Genealogów przybliżył postać Marii Szymanowskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Roland Garros - czy Świątek uźwignie presję?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto