Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skierniewicka odsłona "Narodowego Czytania 2022"

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach zachęcała do sięgnięcia pod ballady Adama Mickiewicza. Instytucji pomogli aktorzy związani z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Kulturalny Krzywy Teatr. W niedzielę (4 maja) w ramach „Narodowego Czytania 2022” publiczność na scenie plenerowej Centrum Kultury i Sztuki mogła zobaczyć spektakl „Lubie to!”.

Ogólnopolska akcja promująca czytanie klasyki polskiej literatury jest organizowana od jedenastu lat. Skierniewicka biblioteka włączyła się do niej siedem lat temu. Do tej pory skierniewicka odsłona wyglądała podobnie jak w większość miejsc w Polsce. Goście czytali fragmenty wybranej w danym roku lektury. W tym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach zmieniła formułę i wystawiła z pomocą Międzynarodowego Stowarzyszenia Kulturalnego Krzywy Teatr spektakl.

- „Narodowe Czytanie” w Skierniewicach bez czytania, ale za to z humorystyczną inscenizacją. Czytanie „Ballad i romansów”, tekstów, które mają dwieście lat nie jest łatwe. Z pewnością także ciężkie w odbiorze, a szczególnie jeśli czytają osoby, które robią to amatorsko. Dlatego, żeby zainteresować potencjalnego odbiorcę, wykorzystaliśmy teatr performatywny – mówi dyrektor biblioteki Izabela Strączyńska.

Nad przygotowaniem spektaklu pracowali Izabella Worona, Mateusz Kowalski oraz Szymon Tomczyk. To historia ucznia i uczennicy (w tych rolach Michał Kucharski i Zuzanna Kotara), którzy po powrocie z wakacji do szkoły mają zadanie przygotować jedną z ballad Adama Mickiewicza i zaprezentować ją klasie.
Warto dodać, że to nie pierwszy raz kiedy w Skierniewicach w czasie „Narodowego Czytania” pojawiają się elementy teatralne. W ubiegłym roku, kiedy lekturą była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, pracownicy Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach wystawili jej fragment.
Współtwórczyni „Lubię to!”, Izabella Worona mówiła mi, że poprzez ten spektakl chce przekonać zwłaszcza młodych odbiorców do sięgnięcia po utwory Adama Mickiewicza. Natomiast dyrektor Izabela Strączyńska podkreśla, że twórczość narodowego wieszcza należy znać, ponieważ epoka romantyzmu wyróżnia Polaków.

- Teksty Adama Mickiewicza były nowatorskie. Nie są nudne dla współczesnego czytelnika. Jeśli przyjrzymy się „Balladom i romansom”, które są manifestem romantyzmy, to znajdziemy tam smakowite kąski, jak chociażby elementy literatury fantasy. Należy je czytać nie jako rzecz, która musimy, ale znajdźmy w tych tekstach coś interesującego dla siebie, a w balladach Adama Mickiewicza z pewnością znajdziemy.

O wyjątkowości ballad autora „Świtezianki” w niedzielę we wprowadzeniu mówiła również Agnieszka Kutermankiewicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skierniewicach:

- Oczywiście ballady pisano przed Mickiewiczem. W jego otoczeniu był to gatunek cieszący się dużym zainteresowaniem. A co wyróżnia Mickiewicza? Fascynująca, aktywna i oddziałująca natura, ale nie jest to natura łagodna ani miła. Swoista geografia literacka: połączenie regionalności z fantastyką czy duchy - kapryśne, złośliwe i mściwe.

Agnieszka Kutermankiewicz podkreśliła, że wybór tegorocznej lektury w ramach „Narodowego Czytania” nie jest przypadkowy. Rok 2022 to rok polskiego romantyzmu.
Pierwszą wspólna lekturą w akcji zachęcającej do sięgnięcia po polską klasykę był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W 2019 roku sięgnięto po osiem nowel, w 2020 roku „Balladynę” Juliusza Słowackiego”. Rok temu czytano wspomnianą „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Jaka lektura będzie wspólnie czytana w przyszłym roku? Z romantyzmu i liryki, czytelnicy przeniosą się do pozytywizmy i sięgną po prozę, ponieważ lekturą będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto