Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skierniewice w latach okupacji niemieckiej 1939-1945. Unikalne zdjęcia z serwisu Fotopolska

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Dziś, 17 stycznia przypada 79 rocznica zakończenia okupacji niemieckiej w Skierniewicach. Ten okres jest wyjątkowo dobrze udokumentowany fotograficznie, a w serwisie Fotopolska.eu znajdziemy dziesiątki zdjęć z poszczególnych miast przedstawiających skalę wojennych zniszczeń, niemieckich żołnierzy oraz życie mieszkańców. Zobaczymy jak wyglądały Skierniewice w czasie wojny.

II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 roku. Po ponad 5 latach zaciekłych walk, w których według szacunków z bronią walczyło około 110 milionów żołnierzy, zaś liczbę ofiar ocenia się od 50 do niemal 80 milionów osób zakończyło ją podpisanie 7 maja 1945 roku w Reims aktu bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy. Dokument ten wszedł w życie 8 maja i tę datę przyjmuje się jako koniec walk w Europie.

Okres okupacji w Skierniewicach

Wojna nie ominęła również Skierniewic. Miasto zostało kilka razy zbombardowane, podczas których zniszczono około 100 domów, czyli około 10 procent ówczesnej zabudowy. Zginęło ponad 150 osób, a około 200 zostało rannych. Okupacyjne władze niemieckie podporządkowały gospodarkę miejską potrzebą swojej administracji i potrzebą wojennym. Do grudnia 1939 roku w koszarach wojskowych funkcjonował obóz przejściowy dla jeńców wywożonych w głąb Rzeszy Niemieckiej. Na południe od rynku w październiku 1940 r. założono zamknięte getto dla ludności żydowskiej. W ekstremalnych warunkach zgromadzono tam ponad 6 tysięcy mieszkańców miasta i powiatu skierniewickiego. W początkach 1941 roku ludność ze skierniewickiego getta przewieziono do getta warszawskiego, a następnie do obozu zagłady w Treblince. Eksterminacji podlegli również Polacy. W kilkunastu egzekucjach na terenie Skierniewic rozstrzelano ponad 200 osób.
Zobaczcie, jak wyglądały Skierniewice w czasie wojny. Zdjęcia pochodzą w serwisu Fotopolska.

Skierniewice w latach okupacji niemieckiej 1939-1945. Unikal...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto