Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skierniewice. Jak wygląda czytelnictwo w mieście?

Łukasz Saptura
W ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę przeczytało 42 procent Polaków. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową w Warszawie. Choć to lepszy wynik niż w latach poprzednich, Polska wciąż znajduje się na szarym końcu w europejskich rankingach czytelniczych.

Spadki czytelnictwa w Polsce

Właśnie dlatego biblioteki starają się różnymi sposobami zachęcić czytelników do sięgnięcia po książkę i ułatwić do nich dostęp. Przykładem takich działań jest możliwość korzystania z bezpłatnych e-booków, czyli jeden z pomysłów budżetu obywatelskiego Skierniewic złożony przez Miejską Bibliotekę Publiczną.

- Realizacja zadania pozwoli na podniesienie poziomu czytelnictwa poprzez zaproponowanie dostępu do książek elektronicznych, audiobooków i synchrobooków – mówi Izabela Strączyńska, dyrektor skierniewickiej biblioteki i dodaje - Czytanie to jeden ze sposobów uczestnictwa w kulturze. Nie tylko pogłębia wiedzę, wspomaga koncentrację, porusza wyobraźnię, ale jest również przyjemnością i rozrywką. Korzystanie z platformy e-bookowej znacznie rozszerza ofertę kulturalną w mieście i zaspokaja oczekiwania społeczne na dostęp do książki, która będzie dostępna za dnia i w nocy, którą można będzie zabrać w podróż, na urlop czy czytać ją w drodze do pracy.

To nie pierwsza taka inicjatywa

To nie pierwszy raz, kiedy Miejska Bibliotek Publiczna w Skierniewicach złożyła projekt związane z książkami elektronicznymi do skierniewickiego budżetu partycypacyjnego. Już w poprzedniej edycji pomysł się spodobał mieszkańcom, w głosowaniu uzyskał wystarczającą liczbę głosów i mógł być realizowany.

Rezultat – od kwietnia ubiegłego roku z bezpłatnego dostępu do cyfrowej platformy z książkami skorzystało 2024 czytelników, między innymi pan Michał:

- Bardzo się cieszę, że ten pomysł był realizowany. Dzięki niemu miałem książkę od ręki. Wystarczyło zgłosić się po specjalny kod. Co prawda wolę tradycyjną formę książki, jednak przez pewnie czas z powodu pandemii koronawirusa biblioteki były zamknięte, a dzięki dostępowi do bezpłatnych e-booków mogłem „wypożyczać” nowe tytuły nie czekając na ich otwarcie.

Jakie efekty?

W sumie w ten sposób czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skierniewicach przeczytali w ubiegłym roku 13191 książek. W tym kolejne 12714. Tytuły różnorodne – od beletrystki poprzez reportaże do publikacji naukowych.

- Oczywiście biblioteka zaprasza czytelników do wypożyczania książek drukowanych, na które w 2021 r. wydamy około 75 000 złotych. Ale zachęcamy też do czytania książek elektronicznych, słuchania audiobooków czy korzystania z synchrobooków, czyli możliwości czytania książki elektronicznej i przełączania się np. podczas jazdy samochodem na audiobook. Książka papierowa jest niezwykła, działa na wiele zmysłów. Książka cyfrowa jest jej odpowiednikiem. Najważniejszy w kontakcie z tradycyjną czy cyfrową książką jest proces czytania. Dlatego biblioteka jest otwarta na nowe technologie.

Pomysł związany z bezpłatnymi e-bookami znajduje się na liście projektów ogólnomiejskich. Biblioteka złożyła również tak zwany projekt lokalny o nazwie „Poprawa jakości usług czytelniczych – miejsce spotkań i warsztatów”. To prace remontowe, zakup sprzętu multimedialnego oraz wyposażenia czytelni w głównej siedzibie placówki przy ulicy Mszczonowskiej.

Głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego odbędzie się od 6 do 17 września. Wyniki powinny zostać ogłoszone najpóźniej 24 września.

Skierniewice. Jak wygląda czytelnictwo w mieście?

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto