Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skierniewiccy kolekcjonerzy chwalą się swoimi wyjątkowymi zbiorami

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
Do końca czerwca w Akademii Twórczości w Skierniewicach można oglądać kolejną odsłonę wystawy składającej się ze zbiorów skierniewickich kolekcjonerów. Tym razem w skierniewickiej galerii można oglądać między innymi zbiory przedwojennych pudełek do herbaty czy temperówki.

W dziewiątej edycji wystawy „Nasze Kolekcje” w skierniewickiej galerii można oglądać wyjątkowe zbiory szesnastu kolekcjonerów. Wśród nich kolekcja pocztówek z malarstwem Antoniego Uniechowskiego zbierane przez Agnieszkę Chmielewską. Jego właściciela podczas czwartkowego wernisażu opowiadała między innymi o początkach swojej zainteresowania ilustracją. A sięga ona czasów dzieciństwa:

- Wszystko zaczęło się wraz z książką mojego dzieciństwa „Mania Lazurek” Hanny Januszewskiej, którą zilustrował właśnie Antoni Uniechowski. To był moja pierwsza fascynacja ilustrowaną w ten sposób książką. Książka wędrowała ze mną przez całe życie – mówiła Agnieszka Chmielewska.

Na wystawie kolekcjonerka pokazała fragment swojego zbioru kart pocztowych. Zobaczyć można karty okolicznościowe związane ze świętami religijnymi, sceny miejskie oraz parkowych. Rarytasem jest telegram oraz płyta grająca w formie pocztówek.

Ze zbiorów Lidii Matyjaszczyk pochodzi kolekcja różowego szkła z Huty Szkła Artystycznego „Ząbkowice” w Ząbkowicach Śląskich. Zaczęło się od talerzyków deserowych, które zostały sprezentowane mężowi przez jego babcie. Jak przyznaje właścicielka szklanego zbioru, nie znajduje się on za szybą w szafkach:

- Moim ulubionym przedmiotem z tej kolekcji, który można zobaczyć w jednej z gablot, jest ta miseczka na cukierki lub landrynki. Nadal z tego korzystam. Bardzo efektownie to wygląda, kiedy postawi się ją na stole.

Ręcznie robione broszki z blachy miedzianej to kolekcja Katarzyny Baruś.

- Broszki wykonywane były przez małe spółdzielnie rzemieślnicze. Potem wstawiane było do Cepelii lub punktów PTTK, gdzie przyjeżdżały panie i mogły sobie takie broszki kupić. Wykonywano je z miedzi, ponieważ srebro było materiałem drogim i trudno dostępnym. Dzięki temu niewielkim kosztem można było kupić takie ozdoby.

Nowe przedmioty do swojego zbiory Katarzyna Baruś zdobywa przeszukując tragi staroci lub aukcje internetowe. Zdarza się, że miedziane broszki otrzymuje od swoich znajomych, którzy znaleźli je na przysłowiowym dnie szuflady.

Swoje kolekcje udostępni ponadto: Tomasz Chadamik, Andrzej Chmielewski, Zbigniew Grabicz, Zbigniew Gradowski, Maciej Górski, Małgorzata Lipska-Szpunar, Sylwester Mikulski, Karol Nowak, Mariusz Pierzankowski, Andrzej Starus, Sylwia Szajnach, Marcin Tomala oraz Marcel Węgrzynowicz.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto