Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sansewierie to nie tylko „szable”. Te odmiany sansewierii są piękne i również niezbyt wymagające. Poznajcie nieco inne wężownice

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Najczęściej uprawiamy sansewierie gwinejskie odmiany Laurentii. Ale wybór jest znacznie większy. Zobacz ciekawe gatunki i odmiany tych roślin. Przejdź do kolejnych slajdów, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.
Najczęściej uprawiamy sansewierie gwinejskie odmiany Laurentii. Ale wybór jest znacznie większy. Zobacz ciekawe gatunki i odmiany tych roślin. Przejdź do kolejnych slajdów, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE. pixabay.com
Sansewierie to niezwykle modne i popularne kwiaty doniczkowe. Najczęściej uprawiamy sansewierie gwinejskie, jednak rośliny te mają sporo odmian, a także innych gatunków, które pojawiają się w sprzedaży i warto się nimi zainteresować. Czasem mają postać dość odmienną niż szablaste liście, z którymi je kojarzymy. Polecamy ciekawe gatunki i odmiany sansewierii.

Spis treści

Sansewierie, czyli wężownice są na topie

Sansewierie, zwane też wężownicami lub oślimi uszami, zawojowały nasze serca i doniczki. To jedne z najmodniejszych i najpopularniejszych obecnie kwiatów domowych. Jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyły się z zapomnianymi roślinami z PRL-u, które dożywały swych lat na korytarzach różnych instytucji (są długowieczne), obecnie stały się prawdziwym hitem. Za ich sukcesem stoi na pewno łatwość uprawy, bo to niezwykle wytrzymałe rośliny, które radzą sobie w przeróżnych warunkach. Ale do ich powrotu przyczyniła się też pewnie lista opracowana przez NASA, na której znalazły się rośliny najskuteczniej oczyszczające powietrze, a wśród nich właśnie sansewierie. Również dość ascetyczny wygląd rośliny świetnie wpisuje się w wygląd nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz, choć równie dobrze pasują do innych stylów aranżacji.

Dowiedz się więcej: Jak uprawiać sansewierię? Sprawdź, co wystarczy jej zapewnić

Sansewieria gwinejska, czyli klasyka gatunku

Najczęściej uprawiamy sansewierię gwinejską (Sansevieria trifasciata), która ma długie, sztywne, szablaste liście. Najczęściej pokrywa je nieregularny jaśniejszy wzór, biegnący w poprzek liści. Jej najpopularniejszą odmianą jest Laurentii, z jasnym, kremowym lub żółtym obrzeżem wzdłuż liści. Jednak ta roślina ma znacznie więcej odmian, są także inne gatunki, jak również rozmaite mieszańce. Niektóre różnią się tylko ubarwieniem liści, inne także ich kształtem, ułożeniem i wielkością. Oto ciekawe gatunki i odmiany sansewierii.

Zobacz zdjęcia różnych sansewierii

Sansewierie Hanhii – idealne do mniejszych mieszkań

Sansewierie Hanhii to grupa odmian sansewierii gwinejskiej. Mają dość szerokie i krótkie liście, które są skierowane w różne strony i tworzą wzniesione rozety. Wyróżniają się kompaktowymi rozmiarami i są świetne do mniejszych wnętrz. Mają sporo odmian o różnie zabarwionych liściach, np.:

  • sansewieria Golden Hanhii z żółtymi przebarwieniami i takim samym pasem wzdłuż liści,
  • sansewieria Hanhii Solid Gold – o kremowożółtych liściach z zielonym obrzeżem,
  • sansewieria Black Hanhii – o bardzo ciemnych, zielonych, gładkich liściach,
  • sansewieria Green Hanhii – o jasnozielonych liściach z ciemniejszym wzorem.

Sansewieria cylindryczna (walcowata) to ciekawa roślina doniczkowa

Od jakiegoś czasu popularność zdobywają sansewierie cylindryczne (Sansevieria cylindrica), zwane też walcowatymi. Ich liście nie są płaskie, ale właśnie walcowate i zwężające się ku górze. Najczęściej wyrastają prosto, ale czasem zdarza się, że starsze wyginają się. W sprzedaży zdarzają się rośliny o liściach splecionych w warkocze, związanych w pęczki itp. Sansewierie cylindryczne mają też odmiany o liściach wyrastających na kształt wachlarza (np. Boncol, odmiany Tiara).

Sansewieria Masona, czyli potęga minimalizmu

Sansewieria Masona (Sanseviera masoniana) to jedna z bardziej imponujących, a jednocześnie minimalistycznych roślin. Najczęściej uprawia się ją w postaci jednego liścia w doniczce. Jest on bardzo szeroki – ma nawet do 25 cm, a na wysokość dorasta do kilkudziesięciu centymetrów (nawet 80-100 cm). Podobnie, jak u sansewierii gwinejskiej, jest on wzniesiony, sztywny i prosty, czasem tylko z lekko pofalowanym brzegiem. Zdobi go nieregularny poprzeczny wzór.

Sansewieria zeylanica również do mniejszych przestrzeni

Ten gatunek bardzo przypomina sansewierię gwinejską. Wzniesione liście tworzą zwarte kępy, a ich blaszki są w odcieniach zieleni, z wzorem biegnącym w poprzek blaszki liściowej. Osiąga 70-80m cm wysokości, ale ma też niższą odmianę o nazwie Compacta.

Sansewieria Kirka jak kępa trawy

Ta roślina (Sansevieria kirkii) ma sporo odmian, ale w uprawie najczęściej spotyka się Friends. Jej liście są dość wąskie i mają podwinięte brzegi (mogą kojarzyć się z rynną). Tworzą ładne, jakby trawiaste kępy. Zdobią je poprzecznie, nieregularne prążki w jaśniejszym odcieniu zieleni.

Jak uprawiać sansewierie?

Wszystkie te sansewierie mają takie same wymagania i wszystkie określa się jako „żelazne rośliny”. Bo znoszą rzeczywiście bardzo zróżnicowane warunki. Niestraszna im susza, słońce, wysokie, ale też niskie temperatury (jednak nie należy ich narażać na zimne przeciągi i gwałtowne zmiany temperatur). Właściwie jedyna rzecz, której trzeba unikać w uprawie sansewierii, to nadmiar wody i mokra ziemia. W takich warunkach zgniją. Dlatego też trzeba zadbać o przepuszczalne podłoże oraz doniczkę z odpływem (lub grubą warstwą drenażu).

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sansewierie to nie tylko „szable”. Te odmiany sansewierii są piękne i również niezbyt wymagające. Poznajcie nieco inne wężownice - RegioDom.pl

Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto