Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeczywistość oczami młodych ludzi - wystawa pokonkursowa w Muzeum Historycznym Skierniewic

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
Ponad 200 zdjęć zostało nadesłanych na konkurs organizowanych przez Muzeum Historyczne Skierniewic oraz nieformalną grupę skupiająca lokalnych artystów „Na styku sztuk”. Zadaniem uczestników – uczniów z powiatu skierniewickiego – było za pomocą jednej fotografii odpowiedzieć na pytanie: w jakim świecie żyjemy?. „Wbrew pozorom nie jest to łatwe” - mówi jeden z jurorów, Michał Gałęzowski.

W czwartek (4 listopada) w Muzeum Historycznym Skierniewic ogłoszone zostały wyniki konkursu fotograficznego. Jego pomysłodawczyni Katarzyna Uzar (Na styku sztuk) był pozytywnie zaskoczona liczbą nadesłanych prac konkursowych:

-Otrzymaliśmy dokładnie 220 zdjęć uczniów z każdego zakątka powiatu skierniewickiego. Bardzo interesujące prace. Jury miało ciężki orzech do zgryzienia – i dodaje. – Konkurs miał ważne cele: rozwój aktywności artystycznej czy rozbudzanie kreatywności twórczej i przede wszytki propagowania sztuki fotografowania. Chcieliśmy w ten sposób zachęcić do wrażliwego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość zwłaszcza w kontekście specyficznego czasu, w którym obecnie żyjemy czyli pandemii koronawirusa.

Nadesłanych zostało ponad 200 zdjęć

-Oczekiwaliśmy czegoś, co było związane z zamysłem konkursu, czyli jak młodzi ludzie reagują na to co się dzieje teraz dookoła nas. Nie jest to związane jedynie z pandemią, ale także chociażby z degradacją środowiska naturalnego – mówi jeden z jurorów, fotografik Michał Gałęzowski. - Okazało się, że otrzymaliśmy wiele prac, które temu zadaniu podołały i to nas bardzo cieszy.

Jak podkreślała Katarzyna Uzar jury nie miało łatwego zadania, żeby wybrać najlepsze prace. Te były nagradzane w dwóch kategoriach: szkoła podstawowa oraz szkoła ponadpodstawowa. Wśród tych pierwszych najlepsze okazało się zdjęcie Barbary Kur zatytułowane „Internetowe uzależnienie”. Wśród uczniów szkół średnich pierwsze miejsce zdobyła Aneta Kłach i jej „Portal do lepszego świata”. Swoje laury przyznała także publiczność w głosowaniu internetowym. Trafiły one do Leny Sieradzkiej za pracę „Mój przyjaciel Gandalf” oraz Magdaleny Matulewicz i Wiktorii Radestowicz za zdjęcie „A może by tak na ryby?”. W sumie nagrodzonych zostało siedemnaście prac.

-Jeżeli ci młodzi ludzie teraz tak reagują tak na to wszystko co się dookoła nich dzieje, to będziemy mieli w przyszłości osoby, które będą dbały o otaczającą ich rzeczywistość – konkluduje Michał Gałęzowski, który poprowadził także warsztaty fotograficzne dla wyróżnionych uczestników konkursu.

Czy można spodziewać się kolejne edycji konkursu? Katarzyna Uzar nie mówi nie

-Konkurs okazał się sukcesem. Wydaje mi się, że młodzież chętnie będzie w nim uczestniczyła także w przyszłości, dlatego chcielibyśmy kontynuować konkurs.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto