Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja parku zagrozi siedzibom PCK oraz ZHP?

Sławomir Burzyński
Danuta Kwaśniewska i Bartłomiej Wójcik są zaniepokojeni możliwością przeprowadzki
Danuta Kwaśniewska i Bartłomiej Wójcik są zaniepokojeni możliwością przeprowadzki Sławomir Burzyński
Pawilony PCK oraz ZHP są tuż przy parku. Rewitalizacja parku może oznaczać eksmisję.

Unijne miliony, zdobyte przez Skierniewice na rewitalizację parku miejskiego, nie wszystkich cieszą. Szefowie zarządu rejonowego PCK oraz skierniewickiej komendy hufca ZHP niepokoją się, czy rewitalizacja nie oznacza dla nich eksmisji - obie organizacje mają siedzibę na skraju parku, w dwóch drewnianych pawilonach przy ulicy Kościuszki. Kilkanaście lat temu mieścił się tam Urząd Gminy Skierniewice.
- Dreszczyk emocji przeszedł mi po plecach - przyznaje Danuta Kwaśniewska, kierownik ZR PCK. - Jesteśmy w tym miejscu od 9 lat i włożyliśmy trochę pieniędzy na urządzenie tej siedziby. Ile? Myślę, że około 50 tysięcy. Z zewnątrz może nie wygląda to najlepiej, ale środek mamy wyszykowany, w tym całe zaplecze kuchenne...

Stołówka Polskiego Czerwonego Krzyża przy ul. Kościuszki obsługuje dziennie pół setki najuboższych, a zimą ich liczba zwiększa się dwukrotnie.
- Głodnego nie odeślemy z kwitkiem. Jeżeli trafi do nas po raz pierwszy, najpierw dostanie ciepły posiłek, a dopiero potem wyślemy go do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, żeby załatwił formalności - wyjaśnia szefowa.

Położona przy parku siedziba PCK ma niebagatelną zaletę: nikt nie widzi, kto przychodzi po darmowy posiłek. Ewentualne przeniesienie siedziby może to zmienić. Harcerze, rezydujący w pawilonie po sąsiedzku, mają inne problemy. W doprowadzenie obiektu do stanu używalności włożyli, jak szacują, około 200 tysięcy złotych.
- To są budynki z dykty, jak domki letniskowe. Wymieniliśmy tu praktycznie wszystko, dach, okna, zrobiliśmy ocieplenie i centralne ogrzewanie - wylicza Bartłomiej Wójcik, komendant hufca. - Gdybyśmy spodziewali się, że miasto może nam to odebrać, to byśmy nie inwestowali w budynek. Teraz to już nie jest jakaś tam buda w parku, bo w niejednym skierniewickim biurze nie mają tak zrobione, jak u nas. Zobaczymy, co będzie, ale trochę zaczynamy się bać - przyznaje.

Na zlecenie ratusza za prawie 20 tysięcy złotych warszawska pracownia architektury krajobrazu opracowała pod koniec ubiegłego roku koncepcję zakładającą odtworzenie nawierzchni alejek oraz ich układu z XIX wieku, a także oświetlenia, budowę małej architektury i podział parku według uwarunkowań historycznych: na ogród barokowo-klasycystyczny oraz park sentymentalny. Całość ma zostać ogrodzona, a oprócz dwóch istniejących bram parkowych przewidziano dwa wejścia od ulicy Sienkiewicza oraz jedno od ulicy Kościuszki - właśnie przy siedzibie PCK i ZHP.

- To tylko koncepcja, na razie nie ma projektu budowlanego - podkreśla Anna Wolińska, rzecznik ratusza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto