Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Referendum o odwołanie wójta gminy Skierniewice może się odbyć, lecz czy dojdzie skutku?

Zuzanna Gawałkiewicz
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił decyzję komisarza wyborczego, który odrzucił wniosek mieszkańców gminy Skierniewice o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania wójta przed upływem kadencji.

Sąd uchyił decyzję komisarza wyborczego

Powraca sprawa referendum o odwołanie Czesława Pytlewskiego, wójta gminy Skierniewice przed upływem kadencji. Inicjatywa pojawiła się wiosną tego roku, jednak Komisarz Wyborczy w Skierniewicach odrzucił wniosek ze względu na brak wystarczającej ilości podpisów popierających tę ideę. Grupa mieszkańców popierających organizację referendum zaskarżyła tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Pod koniec września sąd wydał wyrok. Jest dostatecznie dużo podpisów, by referendum mogło dojść do skutku.

– Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego jest dla nas satysfakcjonujący – mówi Mariusz Niemiec, pełnomocnik grupy inicjatywnej. – Jednak wcale nie oznacza on ogłoszenia kolejnego terminu referendum. Wszystko zależy od tego, czy komisarz wyborczy zdecyduje się zaskarżyć wyrok WSA.

Decyzja, czy referendum się odbędzie, jeszcze w tym tygodniu

Leszek Steć, Komisarz Wyborczy w Skierniewicach przyznaje, że decyzja w sprawie referendum o odwołanie Czesława Pytlewskiego jeszcze nie zapadła.

– Od chwili doręczenia mamy 14 dni na zaskarżenie wyroku WSA – wyjaśnia Leszek Steć. – Jeżeli tego nie zrobimy to 22 października wyrok się uprawomocni. Z moich wyliczeń wynika, że wówczas referendum powinno się odbyć między 5 a 15 grudnia. Jednak ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta. W najbliższy czwartek będziemy nad nią dyskutować i wówczas zapewne wszystko już będzie wiadomo.

W lipcu zabrakło tylko 28 podpisów

Przypomnijmy: grupa mieszkańców gminy Skierniewice niezadowolona z działalności obecnego wójta, Czesława Pytlewskiego postanowiła doprowadzić do przeprowadzenia referendum w sprawie jego odwołania przed upływem kadencji. Inicjatorzy zarzucali wójtowi między innymi brak dostatecznego nadzoru nad gminnym wodociągiem, brak działań w sprawie budowy kanalizacji w północnej części gminy, lobbowanie za rozszerzeniem wysypiska w Julkowie oraz konflikt z radą gminy. By doszło do ogłoszenia referendum do skierniewickiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego powinno dotrzeć minimum 589 podpisów mieszkańców gminy popierających ten wniosek. W sumie grupa inicjatywna zebrała 726 podpisów, jednak komisarz wyborczy zakwestionował aż 201 z nich. Zabrakło 28 podpisów by referendum się odbyło.
Wnioskodawcy odwołali się od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, który wyrokiem z 27 września bieżącego roku uchylił decyzję komisarza wyborczego, orzekając iż ten zbyt restrykcyjnie podszedł do weryfikacji podpisów i uznając za ważne ponad 50 wcześniej zakwestionowanych. Decyzja ta sprawia, że przeprowadzenie referendum w gminie Skierniewice wciąż jest możliwe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto