Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rawianom trudno się przyzwyczaić do nowego układu przestrzeni w centrum miasta. Burmistrz uspokaja: będzie efekt „wow”

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Rewitalizacja Placu Piłsudskiego w Rawie Mazowieckiej zbliża się do końcowego etapu. Po zakończeniu prac brukarskich rawski ratusz zapowiada nasadzenia nowych drzew, krzewów i bylin oraz montaż elementów małej architektury.

Według zapowiedzi rawskiego Urzędu Miasta, gdy brukarze zejdą z placu budowy w zrewitalizowanej przestrzeni historycznego centrum miasta pojawi około 50 nowych, dużych drzew, kilka tysięcy krzewów oraz byliny i trawy ozdobne. Po nasadzeniach przyjdzie kolej na elementy małej architektury: ławki, kosze, wiaty rowerowe czy też rzeźby.

Zapowiedzi te jednak nie budzą zaufania części rawian. Mieszkańcy krytykują koncepcję rewitalizacji staromiejskiej części miasta, co znajduje odzwierciedlenie w komentarzach zamieszczonych pod postem ratusza na portalu społecznościowym. Główne zarzuty prócz likwidacji zieleni w centrum dotyczą zbyt wąskich ulic, korków i niewystarczającej liczby miejsc parkingowych.

– Ruch jest tak poprowadzony, że korki gorsze niż na Marszałkowskiej w Warszawie, jedna z najgłówniejszych dróg w mieście zlikwidowana… – czytamy w jednym z komentarzy – Miasto sparaliżowane i podzielone na pół, miejsc parkingowych brak, wąskie uliczki, wszędobylski beton, zniszczony handel w ''centrum".

– Zaparkowanie przy placu Piłsudskiego już w ogóle przestało być możliwe. 3 miejsca parkingowe właściwie zajęte na stałe… – wtóruje kolejny mieszkaniec.

– Betonoza aż oczy bolą... To się nie dzieje naprawdę. Rawa aspiruje do bycia drugimi Skierniewicami? – zastanawia się inny rawianin.

Duża liczba krytycznych komentarzy skłoniła do odpowiedzi Piotra Irlę, burmistrza Rawy Mazowieckiej.

– Niewiele drzew zostało usuniętych. Zaraz przystępujemy do nasadzeń. Padają zwroty "betonoza", a fakty są następujące: Pl. Piłsudskiego – pozostaje 84 proc. terenów biologicznie czynnych, a drzew będzie więcej niż było; Pl. Wolności – powierzchnia zieleni zwiększy się do 104 proc.; pojawią się także drzewa na ul. Wyszyńskiego, Kościuszki i innych, gdzie do tej pory nie było w ogóle – odpiera zarzuty Piotr Irla.

Burmistrz Rawy dodaje, że zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami chodniki powinny mieć co najmniej 2 m szerokości. Prosi mieszkańców o cierpliwość oraz rozważną, mniej egoistyczną jazdę samochodem.

– Proszę o zaufanie. Ostateczny efekt będzie "wow", a ruch wróci do normy, tylko trzeba wyremontować przyległe do centrum ulice – apeluje burmistrz Rawy Mazowieckiej.

„Zagospodarowanie przestrzeni publicznej Rynku Starego Miasta oraz obszaru staromiejskiego” jest ostatnim etapem realizowanej od 2017 roku rewitalizacji przestrzeni publicznej Rawy Mazowieckiej. W ubiegłych latach przeprowadzono rewaloryzację parku miejskiego, wyremontowano budynek Muzeum Ziemi Rawskiej oraz zabytkowe jatki miejskie. Według przetargu, który został rozstrzygnięty w lutym 2020 roku zmiana wyglądu Placu Piłsudskiego, Placu Wolności, ul. Wyszyńskiego oraz przylegających ulic będzie kosztowała budżet miasta blisko 24 mln zł. Rewitalizacja miasta współfinansowana jest z pieniędzy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto