Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko bez plastiku? Radni PiS chcą wyeliminowania plastikowych opakowań z UM i podległych jednostek

mk
archiwum NaszeMiasto.pl
Miejscy radni PiS przygotowali uchwałę w sprawie ustalenia kierunków działania dla prezydenta Radomska w zakresie przeprowadzenia akcji „Radomsko bez plastiku".

Miejscy radni PiS przygotowali uchwałę w sprawie ustalenia kierunków działania dla prezydenta Radomska w zakresie przeprowadzenia akcji „Radomsko bez plastiku". Podjęcie uchwały było jednym z punktów czwartkowej (19 grudnia) sesji rady miasta.

Zgodnie z uchwałą prezydent miałby niezwłocznie podjąć możliwe działania dążące do wyeliminowania z użycia m. in.: pojemników, naczyń plastikowych w Urzędzie Miasta Radomsko, jednostkach miejskich, podległych jednostkach oświatowych i innych instytucjach podległych. - Plastik ma być zastąpiony wyrobami z materiałów ekologicznych (biodegradowalnych) lub wielokrotnego użytku - wyjaśnia Daniel Serwa, który zaprezentował projekt uchwały.

Jak sugerują radni, akcja „Radomsko bez plastiku" powinna przebiegać z wykorzystaniem następujących wytycznych:
- wyeliminowanie ze stosowania zarówno w urzędzie miasta, jak również w jednostkach podległych jednorazowych opakowań i naczyń wykonanych z plastiku, takich jak np. reklamówki, butelki PET, kubki, sztućce, talerzyki itp., a także zastąpienie ich wyrobami z materiałów ekologicznych (biodegradowalnych) lub wielokrotnego użytku,
- zaprzestanie kupowania wody w plastikowych butelkach i promowanie spożywania wody z kranu,
- wykorzystanie do promocji miasta gadżetów i materiałów, które pochodzą lub podlegają procesowi recyklingu,
- przeprowadzenie przeglądu wszystkich dostawców świadczących usługi na rzecz urzędu i jednostek podległych oraz w miarę możliwości, wybranie tych, którzy stosują dla swoich produktów inne opakowania niż plastikowe,
- warunkowanie udzielania zgody na używanie logo miasta i obejmowania przez prezydenta patronatem wydarzeń organizowanych w Radomsku od zobowiązania się organizatorów wydarzenia do odstąpienia w jego trakcie z korzystania z reklamówek, butelek PET, opakowań, naczyń, sztućców, słomek gastronomicznych, mieszadełek do napojów, pokrywek na napoje czy też innych wyrobów jednorazowego użytku wykonanych z plastiku.

Akcja „Radomsko bez plastiku" powinna być realizowana stopniowo i mieć charakter długofalowy, obejmować działania edukacyjne skierowane do pracowników urzędu i jednostek podległych.

Uzasadnienie uchwały

W uzasadnieniu uchwały czytamy, że jedna trzecia z 3,5 mln ton tworzyw sztucznych zużywanych przez polski rynek wykorzystywana jest do produkcji opakowań. Zużycie tworzyw do produkcji opakowań w Polsce stale wzrasta. W latach 2013 — 2018 liczba ta zwiększyła się o ponad 20 %. Wyrzucona butelka plastikowa rozłoży się w ziemi po 1000 latach, reklamówka potrzebuje na to od 100 do 450 lat, styropianowa tacka do żywności aż 500 latach, a każdy z tych odpadów negatywnie oddziałuje na nas i otaczające nas środowisko.

Dyrektywą Parlamentu Europejskiego w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko Unia Europejska wprowadziła m. in. zakaz wykorzystywania i sprzedaży plastiku jednorazowego użytku, dla którego dostępne są zamienniki, przy czym zakaz ten wprowadza się od 2021 roku. Nie ma potrzeby czekać tak długo, szczególnie, że plastik to nie tylko odpad, który nam na co dzień towarzyszy. Do wyprodukowania plastiku potrzebna jest m.in. ropa naftowa, która zanieczyszcza także powietrze. Tworzywa sztuczne, które w każdej sekundzie trafiają do naszego środowiska zanieczyszczają również wodę.
Plastik nie jest jedynym rozwiązaniem. Można go bardzo łatwo zastąpić produktami wielokrotnego użytku lub takimi, które rozkładają się dużo szybciej.

Zdaniem radnych, dodatkowo miasto powinno nasilić promocję picia wody z radomszczańskiego ujęcia, dzięki czemu unikniemy produkowania zbędnej ilości butelek. Woda kranowa „zawiera mikroelementy i potrzebne pierwiastki. Nie wymaga opakowań. A co najważniejsze - jest ze sto razy tańsza niż w sklepie. Woda z kranów w Radomsku jest bardzo wysokiej jakości, co potwierdzają częste badania. Radomszczańska woda z ujęcia Miłaczki pochodzi ze źródeł podziemnych, spełnia wszystkie normy i nie wymaga uzdatniania" - czytamy na stronie PGK.

Radni "za", ale...

Radzie miasta inicjatywa radnych PiS bardzo się spodobała. Większość zgodnie uznała, że stopniowo należy wprowadzać proekologiczne zmiany. - To bardzo piękna i zasadna uchwała - mówi radny Radosław Rączkowski.

- Nie chodzi o to, by z dnia na dzień usunąć z użytkowania wszystkie elementy z plastiku, ale to wskazanie dobrej drogi. Wkrótce w takim kierunku będą szły także ogólnopolskie przepisy. Możemy się do tego lepiej przygotować. Przyjmując tę uchwałę dajemy dobry przykład mieszkańcom - dodaje radny Tadeusz Kubak.

Wątpliwości co do pewnych zapisów w uchwale ma jednak prezydent Radomska. Jak twierdzi, treść dokumentu powinna być doprecyzowana, chociażby w punkcie na temat obejmowania imprez patronatem medialnym miasta. - Jeżeli całkowita rezygnacja z plastiku byłaby warunkiem objęcia imprezy patronatem, to obawiam się, że okazałoby się, że żadne wydarzenie na taki patronat może nie zasługiwać - mówi prezydent Jarosław Ferenc. - Weźmy na przykład Dni Radomska, nie wpuścimy na nie ludzi z plastikowymi butelkami, a przecież butelek szklanych na teren imprezy wnosić nie można, bo są uznawane za niebezpieczne. Weźmy przykładowy festiwal w konkurami, na którym wręczane są nagrody, najczęściej opakowane w plastik... ani my ani organizator nie ma na to wpływu.

- Ale uchwała nie tylko zabrania używania plastikowych opakowań, ale jednocześnie nakazuje zastąpienie ich wyrobami z materiałów ekologicznych. Są alternatywne rozwiązania, wystarczy ich poszukać - przekonuje Daniel Serwa.

Biorąc pod uwagę wątpliwości prezydenta, radni uznali, że rzeczywiście uchwałę trzeba jeszcze dopracować na komisjach i doprecyzować pewne sformułowania. Punkt został zdjęty z porządku obrad.
- Gotowa uchwała leżała w urzędzie prawie trzy miesiące, można było wcześniej dokonać poprawek, a nie teraz cofać ją do komisji. To nie jest poważne - przekonują radni PiS. - Uchwała nie została podjęta, bo projekt został zaproponowany przez nas, radnych opozycyjnych - sugerują.

Jak zapewnia przewodniczący rady Rafał Dębski, temat ma wrócić na kolejnej sesji i po poprawkach uchwała zostanie przegłosowana.

Zobacz też:

Sesja rady miasta Radomska: Budżet, gminne programy profilaktyczne i eliminowanie plastiku [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto