Radni Rawy Mazowieckiej przyjęli podwyżkę opłat za odpady ZDJĘCIA

Roman Bednarek
Roman Bednarek
Radni Rawy Mazowieckiej obradowali w czwartek, 4 marca Archiwum
Mieszkańców Rawy czekają znaczne podwyżki opłat za odbiór odpadów komunalnych – radni Rawy Mazowieckiej przyjęli uchwałę podwyższającą je. Za śmieci gromadzone selektywnie zapłacą o 50 proc. więcej, zaś za śmieci niesegregowane będą musieli zapłacić jeszcze raz tyle, co dotychczas. Nad nowymi stawkami opłat za śmieci radni obradowali w miniony czwartek.

Radni Rawy Mazowieckiej zaakceptowali wyższe stawki za odbiór odpadów

Jak się dowiadujemy, do przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych zgłosiła się tylko jedna firma. Po analizie jej oferty komisja przetargowa doszła do wniosku, że konieczna jest podwyżka opłat, jakie będą w bieżącym roku musieli ponosić mieszkańcy za odbiór odpadów.

Dotychczas stawka za odpady segregowane wynosiła 12,50 zł na miesiąc za jedną osobę, nowa natomiast stawka wyniesie 18,50 zł. Oczywiście pod warunkiem, że odpady będą gromadzone w sposób selektywny. Jeśli mieszkańcy nie będą ich segregować – miesięczna opłata za odbiór wyniesie 55,50 zł za jedną osobę. Dotychczas mieszkańcy, którzy nie segregowali swoich odpadów, płacili 25 zł od osoby.

– W tej chwili mieszkańcy deklarują liczbę osób, które w gospodarstwie domowym produkują odpady, ale nie mogą zadeklarować, że odpadów nie będą segregować. Przepisy mówią, że wszyscy segregują – tłumaczy nowe stawki burmistrz Rawy Mazowieckiej Piotr Irla. – Natomiast opłata 55,50 zł za odpady niesegregowane jest swego opłatą karną. Jeśli pracownik firmy odbierającej odpady stwierdzi, że ktoś oddaje odpady bez selekcji, zgłasza ten fakt do urzędu miasta i wówczas jest nakładana opłata karna. Oczywiście za miesiąc, w którym stwiedzono brak selekcji odpadów.

Burmistrz podkreśla, że podwyżka stawek za odbiór odpadów jest stosunkowo niska w porównaniu do innych innych gmin miejskich.

Radni Rawy Mazowieckiej zgodzili się na udział miasta w rozbudowie szpitala

Radni rozpatrzyli również projekt uchwały zakładającej udzielenie pomocy powiatowi rawskiemu w kwocie 173 tys. zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone na planowaną budowę nowego pawilonu Szpitala św. Ducha w Rawie.

– Plan budowy nowego pawilonu szpitala zakłada, że swój udział finansowy w inwestycji będą miały wszystkie samorządy z terenu powiatu. Przyjęto, że wsparcie gminy wyniesie mniej więc 100 zł za jednego mieszkańca. Udział Rawy Mazowieckiej w tym przedsięwzięciu wyniesie 1,7 mln zł – wylicza Piotr Irla. – W tym roku dofinansujemy inwestycję w kwocie 173 tys. zł, która ma być przeznaczona na przygotowanie dokumentacji. Pozostałe pieniądze przekażemy w roku następnym.

Powiat na rozbudowę szpitala przeznaczył ze swojego budżetu 10 mln zł. Budowa nowego pawilonu ma trwać 18 miesięcy.

Władze miasta zamierzają również wesprzeć rawską jednostkę Państwowej Straży pożarnej kwotą 40 tys. zł. Pieniądze te będą przeznaczone na zakup nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego.

Podczas sesji radni Rawy Mazowieckiej rozpatrzyli również wniosek jednego z mieszkańców miasta, który postulował, aby podwyższyć radnym diety o 5 proc.

– Uważam, że wartość ta jest niezbędnym minimum, aby radny mógł przeżyć, gdyż gdybyśmy uwzględnili rekompensatę podatku cukrowego, czy podatku od małpek, to budżet miasta mógłby pójść z torbami – między innymi pisał mieszkaniec Rawy Mazowieckiej w uzasadnieniu swojego postulatu.

Wniosek ten nie spotkał się z akceptacją władz miasta.

Polacy boją się biedy

Wideo

Materiał oryginalny: Radni Rawy Mazowieckiej przyjęli podwyżkę opłat za odpady ZDJĘCIA - Rawa Mazowiecka Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie