Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przyjaciele z Leominster w Anglii odnowili grób gen. Stanisława Kozickiego, który mieszkał w Skierniewicach [ZDJĘCIA]

Aneta Kapelusz
Spotkanie członków i sympatyków Polish Leominster Society
Spotkanie członków i sympatyków Polish Leominster Society Waldemar Bejer
Joe Cocker, który odwiedził w styczniu Skierniewice i który opiekuje się grobami polskich żołnierzy na cmentarzu w Leominster w Wielkiej Brytanii, przesłał nam zdjęcia odrestaurowanego nagrobka generała Stanisława Kozickiego – w latach 30. XX wieku dowódcy 26. Dywizji Piechoty w Skierniewicach.

Joe Cocker wraz z członkami Polish Leominster Society od kilku lat zajmuje się grobami polskich żołnierzy, którzy walczyli w II wojnie światowej. Co roku, w listopadzie, Polish Leominster Society organizuje November Memorial Service, uroczystość ku pamięci polskich bohaterów. Poza Joe Cockerem do stowarzyszenia należą m.in.: Kasia i Benjamin Dykes, Veronica Queiros, Andrzej Czepulowski, Ray Borge, Waldemar Bejer, Marcin Sosnowski.

Na cmentarzu w Leominster niedaleko Birmingham znajdują się groby polskich żołnierzy, którzy zmarli w szpitalu w Baron Cross w latach 1947-48.

Grób generała Kozickiego został odrestaurowany przez Alana Byne, właściciela firmy kamieniarskiej „A and B Memorials”. Płyta nagrobna została przetransportowana do warsztatu pana Byne, odnowiona i zabezpieczona. Koszty renowacji pokryły datki mieszkańców Leominster, dotacja od Urzędu Miasta Leominster i pieniądze ze zbiórki podczas November Memorial Service.

Generał Stanisław Kozicki z rodziną mieszkał w Skierniewicach w dworku przy ul. Piłsudskiego (obecnie restauracja „Dworek”). Tam też, 4 marca 1938 r., jego żona Helena, córka Alicja „Lili”, opiekunka Zofia Piotrowska i pokojówka Józefa Olczakówna zostały zamordowane przez ordynansa generała – Bronisława Janowskiego. Generał Kozicki przebywał wówczas w sanatorium. W marcu tego samego roku Stanisław Kozicki został wyznaczony na stanowisko dowódcy Broni Pancernych Ministerstwa Spraw Wojskowych w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej znalazł się w Rumunii, gdzie był internowany do 1941 roku, a następnie przebywał w obozach jenieckich w Niemczech: VI E w Dorsten i VI B Dössel. Po uwolnieniu osiedlił się w Anglii i tam zmarł na niewydolność serca w 1948 r.

CZYTAJ: JOE COCKER OPIEKUJE SIĘ GROBAMI POLSKICH ŻOŁNIERZY

JOE COCKER ODWIEDZIŁ SKIERNIEWICE

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto