Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedszkolaki z Lipiec Reymontowskich już w nowym, nowoczesnym budynku

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz
Podopieczni przedszkola w Lipcach Reymontowskich od początku roku przenieśli się do nowego budynku. To zbudowany w technologii pasywnej, jeden z najnowocześniejszych w regionie obiekt.

Budowa lipeckiego przedszkola trwała niespełna półtora roku. Pierwsze prace miały miejsce pod koniec lipca 2020 roku. Budynek wzniesiono w technologii pasywnej, w systemie „projektuj i buduj”. Projekt i realizację inwestycji gmina powierzyła Grupie Ekoenergia z Sierakowic Prawych – firmie która wybudowała również między innymi halę sportową w Makowie oraz Sierakowicach Prawych. Koszt budowy lipieckiego przedszkola wyniósł około 5 mln 400 tys. zł, z czego 2 mln 700 tys. zł to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

– To inwestycja przyszłościowa. Inwestujemy w nasze maluchy, którym chcemy stworzyć warunki na miarę XXI wieku, ale także dajemy dobry przykład troski o środowisko – mówi Marek Sałek, wójt gminy Lipce Reymontowskie.

Nowe przedszkole jest przestronne i kolorowe. W dużych salach dzieciom nie brakuje miejsca do zabawy i wypoczynku. Maluchom podoba się szczególnie wyposażenie.

– W nowym przedszkolu jest fajniej, bo mamy fajniejsze zabawki – mówią dzieciaki.

Obecnie funkcjonują w nim 4 oddziały, jednak władze gminy planują by w przyszłości w przedszkolu było aż 5 grup.

– Zainteresowanie jest bardzo duże, zwłaszcza, że placówka funkcjonuje od godziny 7 do 17.30. Chcieliśmy stworzyć rodzicom komfortową sytuację, by spokojnie mogli zostawić dziecko w przedszkolu, pojechać do pracy, często poza granicami gminy, a po powrocie odebrać pociechę – wyjaśnia wójt.

Technologia pasywna polega na uzyskaniu maksymalnego komfortu cieplnego przy minimalnym zapotrzebowaniu na energię. Przyjmuje się, że w budynkach pasywnych wykorzystanie dostarczanej energii cieplnej nie powinno przekraczać 15 kWh, czyli tyle ile można otrzymać z 1,5 litra oleju opałowego, 1,5 metra sześciennego gazu, lub 5 kWh prądu z pompy ciepła, na metr kwadratowy powierzchni rocznie. Dlatego budynki pasywne są nie tylko ekologiczne, lecz także tanie w bieżącym utrzymaniu. W lipieckim obiekcie do ogrzewania zastosowano pompy ciepła, wspomagane przez panele fotowoltaliczne, technologię odzyskiwania ciepła z wentylacji oraz kanalizacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto