Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Promocja drugiego tomu "Rocznika Skierniewickiego" przyciągnęła tłumy

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
W sobotę (18 lutego), czyli w przeddzień kolejnej rocznicy uzyskania praw miejskich przez Skierniewice, do rąk czytelników trafił drugi tom „Rocznika Skierniewickiego”.

Promocja kolejnego tomu „Rocznika Skierniewickiego” to jeden z punktów kilkudniowych obchodów 566 rocznicy nadania praw miejskich Skierniewicom. Zaczęły się one na sportowo w piątek (17 lutego) od Biegu Pływackiego.

„Rocznik Skierniewicki” ukazał się dzięki głosom mieszkańców

Podobnie jak w roku poprzednim, „Rocznik Skierniewicki” został wydany dzięki głosom samych mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. Co pokazuje, że skierniewiczanie są zainteresowania historią lokalną.

- Po ukazaniu się pierwszego tomu mieliśmy przekonanie, że mieszkańcy miasta są ciekawi dziejów lokalnych. Widzieliśmy również, że wtedy artykuły i materiały do publikacji są i jest ich tyle, że mógłby zapełnić kolejny tom. Stąd decyzja o złożenia do budżetu obywatelskiego projektu związanego z drugim tomem „Rocznika Skierniewickiego”. Jesteśmy przekonani, że trzeci tom i kolejne znajdą zainteresowanie zarówno wśród czytelników, jak i osób, które będą chciały napisać artykuł – mówi prezes Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic, Jacek Stępowski.

W drugim tomie „Rocznika Skierniewickiego” można znaleźć między innymi artykuł dotyczący procesu lokacyjnego miasta, omówienie pieczęci miejskich w dokumentach do 1945 roku oraz dzieje skierniewickiego harcerstwa, które istnieje już w mieście od ponad stu lat. Czytelnikom zostały przybliżone postacie pochodzącej ze Skierniewic malarski Estery Karp (1897-1970) oraz twórcy teatru w Skierniewicach, Antoniego Sikorskiego (1894-1946). Całość uzupełnia kalendarium miejskie, czyli wymienienie najważniejszych wydarzeń dziejących się w Skierniewicach w 2021 roku. W sumie „Rocznik Skierniewicki” zawiera 21 artykułów, wspomnień oraz biografii.

Skierniewice z lotu ptaka

Promocji „Rocznika Skierniewickiego” towarzyszyło otwarcie wystawy „Skierniewice z lotu ptaka”. Jej kuratorem jest Radosław Sefanek z Muzeum Historycznego Skierniewic, który podkreśla, że ekspozycja powstała dzięki dwuletniej kwerendzie w Cyfrowym Archiwum Skierniewic:

- Na wystawę składa się piętnaście najciekawszych archiwalnych map (najstarsza pochodzi z 1803 rok) oraz pięciu zdjęć lotniczych. Zdjęcia są bardzo szczegółowe, z mnóstwem informacji. Rozdzielczością tak zaawansowane, że można zobaczyć pojedynczych ludzi czy wozy. Możemy prześledzić, jak Skierniewice się zmieniały, rozrastały i kształtowały. Mapy są wyselekcjonowane w ten sposób, że oprócz wartości poznawczej, na każdej można zobaczyć jakąś ciekawostkę, jak na przykład wiatrak znajdujący się na terenie miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto