Powstaje centralne lotnisko, resort szuka ziemi

Alicja Zboińska, kub
Koncepcja CPK według Zaha Hadid Architects
Minister rolnictwa szuka nowych miejsc do życia dla mieszkańców terenów, na których ma powstać megalotnisko, czyli Centralny Port Komunikacyjny. Pod uwagę brane są i Skierniewice oraz powiaty: skierniewicki, łowicki i rawski.

Wielkie lotnisko ma powstać na terenach gmin Baranów, Teresin i Wiskitki. Mieszkańcom zostaną zaproponowane trzy rozwiązania. - Będą mogli otrzymać odszkodowanie w gotówce lub nieruchomość zamienną - mówi Konrad Majszyk, dyrektor komunikacji Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Jest także możliwość stworzenia osady w innym miejscu, jeśli duża liczba mieszkańców chciałaby mieszkać w jednej lokalizacji.

Kilkanaście dni temu rozporządzenie w tej sprawie wydał minister rolnictwa. Zakłada, że nowe działki miałyby się znaleźć w promieniu 80 km od planowanej inwestycji, a wielkie poszukiwanie nieruchomości obejmuje 264 gminy na Mazowszu i w Łódzkiem. Choć przedstawiciele inwestycji nie informują, ile osób będzie musiało się przenieść, to wstępnie wiadomo, że może chodzić o około 2 tysiące mieszkańców gminy Baranów.

Do 12 sierpnia można zgłaszać uwagi do projektu rozporządzenia ministra rolnictwa, który trafił do konsultacji międzyresortowych.

Pandemiczna matura. Uczniowie czują strach

Wideo

Dodaj ogłoszenie