Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Popularny lek na zaparcia wycofany z obrotu. Może zagrażać zdrowiu. Wykryto odchylenia w procesie wytwarzania. Syropu nie kupisz w aptece

Monika Góralska
Monika Góralska
Wycofany lek to syrop stosowany na zaparcia i w leczeniu encefalopatii wątrobowej u osób dorosłych.
Wycofany lek to syrop stosowany na zaparcia i w leczeniu encefalopatii wątrobowej u osób dorosłych. wavebreakmediamicro/123rf.com
Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o zakazie wprowadzenia do obrotu oraz wycofaniu już wprowadzonych serii leku na zaparcia. Powodem są „odchylenia stwierdzone w procesie wytwarzania”. Nawet syrop z długim terminem ważności może zagrażać zdrowiu. Jeśli masz go w domu – nie stosuj!

Spis treści

Lek na zaparcia z zakazem wprowadzenia do obrotu

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję o zakazie wprowadzenia do obrotu oraz wycofaniu już wprowadzonych serii leku stosowanego w zaparciach oraz encefalopatii wątrobowej u osób dorosłych.

Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęło powiadomienie Rapid Alert z organu niemieckiego dotyczące wycofania z obrotu wskazanych serii produktów leczniczych Lactulose-MIP, przeznaczonych na rynek polski – czytamy w decyzji z 1 sierpnia br.

Czytaj też: Leki wycofane w sierpniu 2023 r.

Zakaz wprowadzania do obrotu na terenie całego kraju dotyczy produktów leczniczych:
Lactulose-MIP (Lactulosum) 9,75 g/15 ml, syrop, butelka 500, kod EAN 05909990964833

  • numer serii: 2920401, termin ważności: 04.2026
  • numer serii: 2920501, termin ważności: 05.2026
  • numer serii: 2920601, termin ważności: 05.2026
  • numer serii: 2920701, termin ważności: 05.2026
  • numer serii: 2929601, termin ważności: 05.2026

Lactulose-MIP (Lactulosum) 9,75 g/15 ml, syrop, butelka 1000, kod EAN 05909990964840

  • numer serii: 2919901, termin ważności: 04.2026
  • numer serii: 2920001, termin ważności: 04.2026

Podmiot odpowiedzialny: MIP Pharma Polska Sp. z o.o. z siedzibą Gdańsku.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny informuje, że otrzymał pismo od podmiotu odpowiedzialnego, który w porozumieniu z właściwym organem nadzorczym na terytorium Niemiec zapobiegawczo zalecił wycofanie wskazanych serii produktów leczniczych Lactulose-MIP „w związku z odchyleniem stwierdzonym w procesie wytwarzania”.

W związku z odchyleniami stwierdzonymi przez organ niemiecki, nie można wykluczyć pogorszenia się jakości przedmiotowych produktów leczniczych w terminie ważności, a tym samym zagrożenia dla zdrowia pacjenta – zaznacza GIF.

Czym jest lek Lactulose-MIP?

Lactulose-MIP jako substancję czynną zawiera laktulozę o działaniu przeczyszczającym. Lek w postaci syropu stosuje się w leczeniu zaparć oraz encefalopatii wątrobowej u osób dorosłych. Syrop łagodnie przeczyszcza i działa osmotycznie poprzez zwiększenie objętości treści jelitowej. Dzięki temu wpływa na pobudzenie perystaltyki jelit i ułatwia wypróżnianie.

Lek jest przeznaczony do stosowania u dorosłych. Tylko w szczególnych przypadkach i pod nadzorem lekarza można podać go dzieciom. W trakcie leczenia należy przyjmować dużą ilość płynów. Działanie przeczyszczające występuje zwykle po upływie od 2 do 10 godzin.

Lek mimo, że wykazuje łagodne działanie należy stosować ostrożnie, ponieważ może on wywoływać skutki uboczne takie jak bóle brzucha, wzdęcia, nudności, wymioty, biegunki i związane z nimi zaburzenia równowagi elektrolitowej. Przeciwwskazaniem do przyjmowania leku Lactulose-MIP nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, niedrożność jelit, zapalenie przewodu pokarmowego, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, galaktozemia.

Źródło: Decyzja wycofania z obrotu Rejestr Decyzji Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Warszawa, ul. Senatorska 12
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Popularny lek na zaparcia wycofany z obrotu. Może zagrażać zdrowiu. Wykryto odchylenia w procesie wytwarzania. Syropu nie kupisz w aptece - Strona Zdrowia

Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto