Ponad sto monideł znalazło się na wystawie w Akademii Twórczości w Skierniewicach

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
Ponad sto monideł znalazło się na wystawie w Akademii Twórczości w Skierniewicach
Ponad sto monideł znalazło się na wystawie w Akademii Twórczości w Skierniewicach Łukasz Saptura
Po raz kolejny skierniewicka galeria pokazuje, że nie trzeba na wystawę sprowadzać prac znanych artystów, żeby przyciągnąć publiczność. Na czwartkowym wernisażu nowej wystawy czasowej w Akademii Twórczości przyszły tłumy skierniewiczan.

Motywem przewodnim nowej wystawy w Akademii Twórczości w Skierniewicach stały się monidła, czyli charakterystyczne obrazy łączące malarstwo i fotografię. Na ekspozycję zostały one wypożyczone głównie przez skierniewiczan oraz mieszkańców okolicznych miejscowości. Kilkanaście monideł pochodzi ze zbiorów Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych Zbigniewa Stania w Lipcach Reymontowskich, Muzeum w Łowiczu oraz lipieckiego Muzeum Regionalnego imienia Władysława Stanisława Reymonta. W sumie zawisło 101 monideł ślubnych, komunijnych oraz portretowych. Najstarsze pochodzą z końca XIX wieku, najmłodsze z połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Zobaczyć można również kilka współczesnych prac nawiązujących do monideł.

- Po naszym apelu skierniewiczanie zaczęli nam dostarczać swoje rodzinne pamiątki. Nie wszystkie pochodzą z samych Skierniewic, ponieważ monidła przechodziły z pokolenia i na pokolenie i część osób przeprowadziła się do miasta razem z monidłami. Teraz je odkurzyli, choć u niektórych wciąż wiszą na honorowym miejscu i dostarczyli na naszą wystawę – mówiła Małgorzata Lipska-Szpunar.

Na ekspozycję można zobaczyć wszystkie elementy charakterystyczne dla monideł: osoby na nich mają podkoloryzowane usta, policzki i oczy. Dorabiano również ubrania według życzenia zamawiających. Czasami monidła były w takim stopniu zmieniane przez deklarza, że miały nie wiele wspólnego z rzeczywistością.

- Na wystawie pokazujemy również jak takie monidła powstawały. W jednej z gablot widzimy zdjęcia legitymacyjne, z których brano wzór do monidła. Na przykład jedno z pokazywanych monideł ślubnych powstało z późniejszego zdjęcia z chrzcin. Zleceniodawcy wypisali również wytyczne na twórcy monidła, jak ma wyglądać młoda para – mówi druga z kuratorek wystawy Aneta Kapelusz.

Wystawę można oglądać do 9 maja.

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie