Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik patronki UMCS w Lublinie zostanie wkrótce odnowiony

Leszek Mikrut
Zlokalizowany w sercu miasteczka akademickiego słynny pomnik "Maryśki", liczący już ponad 55 lat, niebawem zniknie z placu, na którym znajduje się od pół wieku. Ale stanie się to jedynie na krótko, w celu przeprowadzenia jego odnowy.

A czynności tych nie da się wykonać bezpośrednio na cokole, który również wymaga konserwatorskiej ingerencji.

Uczelnia rozpisała zatem stosowny przetarg. W ramach drugiego już postępowania dotyczącego remontu pomnika Marii Curie-Skłodowskiej wpłynęły 4 oferty. Poprzedni przetarg, który miał miejsce w październiku ubiegłego roku, nie powiódł się, gdyż wszystkie złożone oferty przekraczały przeznaczony na ten cel budżet uniwersytetu. Były zatem o wiele wyższe niż szacowany na początku 2018 r. koszt renowacji w wysokości ok. 100 tys. zł., gdy powstał pomysł odnowy monumentu. - Za najkorzystniejszą ofertę - informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS - została uznana ta złożona przez: ADW Konserwacja Zabytków Dawid Woźniak z Przysuchy, na kwotę 258 tys. zł. Wykonawca powinien wykonać zamówienie do 30 czerwca 2020 r. Realizacja prac obejmuje m.in. demontaż i ponowny montaż pomnika i nawierzchni wokół niego. W tym momencie nie jest znany konkretny termin rozpoczęcia prac, jest on bowiem zależny m.in. od aktualnie panujących warunków atmosferycznych. Upływ czasu spowodował, że stan pomnika wymaga renowacji, monument jest charakterystycznym punktem na mapie Lublina oraz ważnym symbolem dla całej społeczności uczelni - uzupełnia.

Odsłonięcia pomnika dłuta Mariana Koniecznego, wzniesionego z inicjatywy senatu uczelni, dokonano w związku z obchodzonym wówczas 20-leciem założenia UMCS (1964 r.). Umieszczona na wysokim 4-metrowym dwuczęściowym postumencie licowanym granitem, a odlana z brązu figura o wysokości 4,40 m, przedstawia uczoną, ubraną w długą szatę z obszernymi, podwiniętymi rękawami, stojącą z opuszczonymi ramionami i w prawym ręku trzymającą książkę. Indywidualnym inicjatorem projektu był Grzegorz Leopold Seidler, ówczesny rektor UMCS w latach 1959-1969, któremu bardzo zależało na odsłonięciu pomnika właśnie w dniu 20. rocznicy powstania uczelni. Przedsięwzięcie udało się zrealizować pomimo wielkich trudności finansowych i materiałowych. Zbiegło się ono jednocześnie z rocznicą 30-lecia śmierci Noblistki.

Obiekt zdobią okolicznościowe dedykacje: na cokole od frontu: "Marii Curie-Skłodowskiej uniwersytet jej imienia i społeczeństwo", a na tylnej ścianie: "W XX rocznicę założenia uniwersytetu 1944 – 1964".

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto