Polski Ład edycja druga i trzecia. O zmianach w programie rozmawiano w Skierniewicach

Zuzanna Gawałkiewicz
Zuzanna Gawałkiewicz
Zuzanna Gawałkiewicz
Udostępnij:
Samorządowcy z województwa łódzkiego spotkali się w Skierniewicach by wziąć udział w spotkaniu dotyczącym drugiej edycji rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. W konferencji, której inicjatorem był poseł Grzegorz Wojciechowski wzięli udział między innymi, Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki oraz przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego.

Na spotkaniu, które miało miejsce w czwartek 20 stycznia w skierniewickiej hali OSiR, samorządowcy z zachodniej części województwa mieli okazję z pierwszej ręki dowiedzieć się jakie zmiany w porównaniu z pierwszą edycją wprowadzono do Programu Inwestycji Strategicznych. Zmian jest niewiele jednak są one dość istotne.

– Ten nabór niewiele będzie różnił od pierwszego – mówił Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. – Tak jak poprzednio mamy trzy pułapy wniosków. Zmienia się tylko to, że wprowadzamy limit dla pierwszego pułapu który będzie wynosił 65 milionów złotych. Robimy to po to, żeby ograniczyć te bardzo duże, sięgające kilkuset milionów wnioski i żeby z urzędu pokazać, że to jest niewłaściwy tok rozumowania.

Kolejny pułap tak jak poprzednio wyniesie 30 mln, a czwarty 5 mln złotych. Tutaj pojawia się kolejna zmiana – rząd zadecydował by wniosek do wysokości 5 mln zł każdy samorząd złożył obligatoryjnie.

– Decyzja ta wynika z tego, że gdy pojawiają się jakieś wnioski kontrowersyjne, mocno przeszacowane, to żebyśmy mieli szansę przynajmniej jeden wniosek złożony przez samorząd pozytywnie zarekomendować – wyjaśniał Waldemar Buda.

Sekretarz stanu zwrócił także uwagę, że wysokość dotacji będzie zależała od liczby mieszkańców, tak by zachować proporcje finansowania. Małe gminy mogą liczyć na wsparcie w wysokości do 10 mln, zaś powiaty do 15 mln zł. Na wyższe wsparcie będą mogły liczyć większe samorządy – duże miasta i województwa. Kwoty limitów będą zwiększane co 20 tys. mieszkańców.

Samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie w ramach drugiej edycji Polskiego Ładu do 15 lutego. Pula pieniędzy do rozdysponowania w skali kraju to 20 miliardów zł oraz dodatkowe 2,5 miliarda przeznaczonych na odbywającą się równolegle trzecią edycję, z której mogą skorzystać gminy popegieerowskie.

Polski Ład edycja druga i trzecia. O zmianach w programie ro...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie