Śnieg, ujemna temperatury i silny wiatr - tak rozpoczął się drugi tydzień lutego w Warszawie. Na drogach panują bardzo trudne warunki, w Warszawie doszło już do kilku wypadków. Jak zapowiada IMGW, najbliższe dni przyniosą pogłębienie zimowych warunków nad Polską. Jakich temperatur możemy się spodziewać i jak długo utrzyma się zimowa aura na Mazowszu i w innych regionach kraju? Więcej informacji poniżej.
Woda, ogień i powietrze - połączenie tych trzech żywiołów potrafi przybierać niesamowite kształty. To, co nazywamy anomaliami pogodowymi niejednokrotnie bywa wyszukanym spektaklem dla oczu. Oto najbardziej niezwykłe przykłady zjawisk, które możemy obserwować na naszej planecie. Przejdź do galerii, by zobaczyć wszystkie zdjęcia.
Prognoza długoterminowa opracowana przez zespół Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowana na podstawie różnych modeli analitycznych, wskazują na znaczne ochłodzenie w pierwszej i trzeciej dekadzie lutego. Temperatury rzędu minus 15 czy minus 20 stopni Celsjusza nie są niczym nadzwyczajnym w naszym klimacie, jak podkreślają synoptycy.
Łódzkie. Pogoda w Łodzi i województwie łódzkim na poniedziałek 30 listopada. Jaka będzie pogoda w Łodzi? Ostrzeżenia meteorologiczne. Dużo wskazuje na to, że zima nie zagości u nas jeszcze na stałe. Synoptycy, przewidują, że w ciągu kilku kolejnych dni słupki rtęci poszybują znów w górę. Nie oznacza to, że będzie drastycznie cieplej, nie zobaczymy jednak śniegu, który wczoraj (w niedzielę) poprószył w naszym regionie. Jaka pogoda będzie dzisiaj?
Pogoda na wrzesień: długoterminowa prognoza miesięczna na koniec lata i początek jesieni. Choć dni coraz krótsze pogoda we wrześniu będzie nas rozpieszczać. Można się spodziewać nawet upałów, ale bez niszczycielskich burz towarzyszących. W klimatologii wrzesień jest pierwszym jesiennym miesiącem, ale astronomiczne i kalendarzowe lato trwa jeszcze ponad dwa tygodnie – w tym roku astronomiczna jesień zacznie się 22 IX o godzinie 15.31, jak zawsze równonocą jesienną. Oznacza to, że jasna część doby zacznie się skracać, a ciemna wydłużać – aż do przesilenia zimowego w grudniu.
Uwaga! Burze z gradem - ostrzeżenie I stopnia dla powiatu radomszczańskiego [18.07]
Mimo ulew i powodzi Polska wysycha na naszych oczach. Nasilający się deficyt wody jest coraz bardziej widoczny i nie zmniejszy się, póki nie podejmiemy odpowiednich działań. Pod względem stanu ekologicznego i chemicznego wód, Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie. Susza zagraża nie tylko naszej kieszeni, ale całej gospodarce, ekosystemowi, a w konsekwencji także naszemu zdrowiu. Czy jest jeszcze szansa, aby jej zapobiec? Walka ze zmianami klimatu powinna stać się naszym priorytetem, o co apelują pomysłodawcy kampanii "Co z tą wodą?".
Dziś wczesnym popołudniem może zrobić się groźnie, IMGW wydał ostrzeżenie o możliwości pojawienia się burz z gradem.
Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed przymrozkami. W nocy z środy na czwartek i z czwartku na piątek temperatura może spaść poniżej zera. Według IMGW, czeka nas załamanie pogody. W niektórych częściach kraju temperatura może wynieść -3 stopnie Celsjusza. Ostrzeżenia pierwszego stopnia dla niektórych województw. Alert IMGW dotyczy przymrozków w nocy i nad ranem. Jeśli tak dalej pójdzie, czeka nas najchłodniejszy maj od blisko 30 lat.
Wydano ostrzeżenie przed przymrozkiem. Przy gruncie temperatura może spaść do minus 8 stopni.
Ostrzeżenia o nawałnicach, powodzi czy innych zdarzeniach, mogących zagrażać naszemu życiu lub zdrowiu, lub je utrudniać (np. zdarzenia drogowe). Komunikaty generowane za pomocą Regionalnego Systemu Ostrzegania dotyczą tylko naprawdę istotnych zdarzeń.
Wichura w Łodzi. W niedzielę, 23 lutego, meteorolodzy wydali ostrzeżenie przed silnym wiatrem w Łodzi i w regionie.