Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po wakacyjnej przerwie wracają seanse DKF dla seniorów

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
W środę (5 października) rozpoczął się nowy rok akademicki na skierniewickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Wraz z powrotem słuchaczy i słuchaczek na zajęcia, powracają również specjalne seanse Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Choć jak podkreśla Agnieszka Skoczek, koordynująca jego prace, pokazy są otwarte dla wszystkich, a wiek widzów nie ma znaczenia.

Seanse dla seniorów w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Eroica” działającego przy Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach są organizowane od 2018 roku. Inicjatywa wyszła od samych zainteresowanych, czyli słuchaczek i słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Skierniewiccy seniorzy uznali, że wieczorne pokazy Dyskusyjnego Klubu Filmowego są dla nich zbyt późno i zapytali o możliwość południowych projekcji. Pomysł się spodobał. Przed pandemią w ramach specjalnym spotkań filmowych widzowie mogli zobaczyć dwie produkcję, natomiast po pandemii seans dla seniorów organizowany jest raz w miesiącu. Choć jak podkreśla Agnieszka Skoczek, mimo że cykl ma w swojej nazwie „dla seniorów”, na widowni może pojawić się każdy bez względu na wiek:

- Podczas sprawdzania biletów, nie sprawdzamy daty urodzenia widzów – żartuje koordynatorka Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Eroica”. - Seanse otwarte są dla wszystkich. Filmy, które pokazujemy w ramach comiesięcznych pokazów, to zazwyczaj produkcję, które można było zobaczyć podczas wtorkowych spotkań Dyskusyjnego Klubu Filmowego, więc osoby, którym wtedy się nie udało, nie mogli przyjść, mogą nadrobić filmową zaległość w poniedziałkowe południe.

Takim filmem jest właśnie dokument o legendarnym kompozytorze muzyki filmowej Ennio Morricone. Skierniewicka publiczność mogła go zobaczyć na początku września podczas Przeglądu Kina Europejskiego „Ostatnie Granice”. To filmowy hołd złożony przez reżysera Giuseppe Tornatore, który współpracował z Morricone. Choć nie tylko łącząca ich przyjaźń była powodem powstania filmu. Ennio Morricone stworzył muzykę do ponad pięciuset filmów. W 2007 roku otrzymał Specjalną Nagrodę Amerykańskiej akademii Filmowej za wkład w muzykę filmową. Dziewięć lat później ponownie w jego ręce trafiła statuetka Oscara za muzykę do filmu „Nienawistna ósemka”. Amerykańskie nagrody to tylko ułamek wyróżnień, które trafiły do włoskiego kompozytora. Jednak chyba największą nagrodą jest to, że każdy szanujący się kinoman jest w stanie zanucić kilka motywów filmowych jego autorstwa. W dokumencie „Ennio” współpracę z Morricone wspominają między innymi Bernardo Bertolucci, Clint Eastwood, Bruce Springsteen, Quentin Tarantino, John Williams czy Wong Kar Wai.

Poniedziałkowy seans (10 października) w sali koncertowej Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach rozpocznie się o godzinie 12.30.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto