Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po raz 18. promują sztukę i rękodzieło ludowe ziemi rawskiej. Kupić można palemki, kraszanki oraz haftowane obrusy

Redakcja
W Jatkach Miejskich w Rawie Mazowieckiej trwa 18. „Kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła”. To wyjątkowe wydarzenie, na którym można podziwiać i kupować wyjątkowe ozdoby wielkanocne.

To już 18. „Kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła w Rawie Mazowieckiej

Po raz pierwszy kiermasz został zorganizowany w 2005 roku.

– Jednym z naszych celów statutowych jest promowanie kultury ziemi rawskiej oraz promowanie jej twórców i ich dzieł – mówi Marcin Broniarczyk, dyrektor Muzeum Ziemi Rawskiej w Rawie Mazowieckiej.

Pomysł zrodził się ze ścisłej współpracy z twórcami ludowymi.

– Mieliśmy szerokie kontakty z twórcami ludowymi w regionie. Przyjeżdżali do naszego muzeum na różne warsztaty i stąd pojawił się pomysł zorganizowania jednej większej imprezy, na której będą mogli zaprezentować swoją twórczość – mówi Marzen Grzyb, etnograf z Muzeum Ziemi Rawskiej.

Rękodzielnictwo i twórczość ludowa wymiera?

– Niestety jest coraz mniej osób zajmujących się sztuką ludową. To już są ginące zawody. Każda z tych palm dzisiaj prezentowanych, czy kraszanek jest własnoręcznie robiona. Twórcy wkładają w swoje dzieło ogrom pracy i czasu – mówi Marcin Broniarczyk.

Jednak zdarza się, że tradycja tworzenia sztuki ludowej przechodzi z pokolenia na pokolenie.

– Mamy dzisiaj na wystawie specjalistkę od kraszanki i pisanki, panią Genowefę Kosiacką-Bąk, która od wielu lat do nas przyjeżdża na warsztaty. To właśnie pani Genowefa wdrożyła swoją wnuczkę – Kingę – w tworzenie pisanek i kraszanek – mówi dyrektor Muzeum Ziemi Rawskiej.

Czym są kraszanki?

– To długowieczna tradycja w Polsce. Już w X wieku wykonywano kraszanki. Jest to pisanie jajek metodą patykową. Metoda ta polega na nanoszeniu na jajko wosku patykiem. Później takie jajko jest kraszone, czyli barwione. Podczas gotowania wosk naniesiony na jajka odchodzi i zostaje biały wzór, a cała reszta jajka jest zabawiona na dany kolor – mówi Kinga Kosiacka-Bąk.

Jak mówi pani Kinga wykonanie jednej kraszanki trwa od 15 minut do nawet godziny. Wszystko zależy od tego, jak skomplikowany jest wzór. A w jaki sposób zainteresowała się tą tradycją ludową?

– U nas zwyczaj robienia kraszanek przechodzi z pokolenia na pokolenie. Matki przekazują tradycję swoim córkom. Natomiast moja babcia miała trzech synów, którzy wybrali zawody związane z mechaniką i tradycję mogła przekazać dopiero swoim wnuczkom. Każdą z nas babcia uczyła jak prawidłowo wykonać kraszankę, ale póki co tylko ja wiążę z tym przyszłość – mówi Kinga Kosiacka-Bąk.

Sztuka ludowa związana z Wielkanocą

Wśród wystawców były również panie zajmujące się robieniem Palemek Wielkanocnych. Wykonanie jednej palemki to też czasochłonne zajęcie.

– Zanim powstanie palemka, to trzeba najpierw zebrać zielone części palemki, czyli listki, gałązki, trawy. Później ręcznie robimy kwiatki, które wplatamy. Są one robione z papieru lub bibuły. Zrobienie jendej palemki trwa nawet kilka godzin – mówiła jedna z pań.

Szydełkowanie formą relaksu

Podczas kiermaszu swoje stoisko miała również pani Stanisława Biernacka z Rawy Mazowieckiej. Prezentowała koszyczki wielkanocne, serwetki, serweteczki, kurki oraz jajeczka stworzone na szydełku.

– Ponieważ jestem już na emeryturze to wypoczywam przy szydełkowaniu. To dal mnie forma relaksu. Ile zajmuje zrobienie jednej ozdoby na szydełku? Na pewno kilka godzin. Wszystko zależy od wzoru i rozmiaru. Zdarza się, że jedną serwetkę szydełkuję z przerwami i robię ją kilka dni – mówi Stanisława Biernacka.

Odwiedzający mieli co podziwiać

– Uważam, że taki kiermasz to bardzo dobry pomysł. Warto promować ludzi, którzy mają niezwykły talent oraz sztukę ludową. W dobie masowej produkcji warto przypomnieć sobie, w jaki sposób powstawały ozdoby wielkanocne przed tak zwaną masową produkcją. A tu są naprawdę cudeńka – mówiła jedna z odwiedzających kiermasz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto