Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po jakie książki i autorów najczęściej sięgają czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rawie Mazowieckiej?

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
Foto. Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej
Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej opublikowała listę książek, które był najczęściej wypożyczane w minionym roku. Pierwszy wniosek, jaki nasuwa się patrząc na zestawienie - rawianie najczyściej sięgają po powieści napisane przez kobiety.

- Jak powszechnie wiadomo i sam to często powtarzam, biblioteka jest kobietą. Kobietą wyjątkową, pasjonującą, niepowtarzalną, tajemniczą, lecz odsłaniającą nam swoje kolejne strony i sekrety – powiedział nam Zbigniew Pacho, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rawie Mazowieckiej.

Dowodem na słowa dyrektora jest lista tytułów, które rawscy czytelnicy wypożyczyli w minionych dwunastu miesiącach.

- Podobnie jak w latach poprzednich dominują pisarki. Szesnaście razy wypożyczano książkę Krystyny Mirek „Wyjdź za mnie kochanie”. Takim samym wynikiem może pochwalić się Agata Sawicka i jej dwie powieści „Niebo po burzy” oraz „Niespokojne serca”. Stawkę zamyka „Czas białych nocy” Marii Paszyńskiej – wylicza Zbigniew Pacho.
W pierwszej piętnastce znalazło się jedynie dwóch pisarzy, autorów specjalizujących się powieściach obyczajowych - Nicolas Sparks i jego „Powrót” oraz pisarz, który był gościem w rawskiej bibliotece jesienią 2021 roku, Robert Kornacki piszący w duecie z Lidią Liszewską i ich powieść otwierająca cykl morski lub bursztynowy zatytułowana „Tylko szeptem”.

Warty odnotowania jest także fakt, że w pierwszej dziesiątce znalazły się jedynie polskie książki. Dopiero na jedenastym miejscu znalazła się pozycja zagraniczna, powieść wspomnianego Nicolasa Sparksa.
Wśród najpoczytniejszych autorów ubiegłego roku także na podium znalazła się pisarka – Danielle Steel.

- Choć w tej kategorii na drugim miejscu znalazł się Remigiusz Mróz zwyciężyła lubianą od wielu już lat Danielle Steel, niekwestionowana królowa kobiecych powieści obyczajowych – mówi dyrektor Zbigniew Pacho. - Zaszczytne trzecie miejsce zaś przypadło polskiej autorce Krystynie Mirek, która wraz z takimi pisarkami jak Katarzyna Michalak, Gabriela Gargaś czy Karolina Wilczyńska stanowią klasykę gatunku, czyli polską powieść obyczajową, która jest wprost uwielbiana przez nasze czytelniczki.

Kolejne miejsca zajęli: Else Berit Kristiansen, Joanna Jax, Katarzyna Michalak oraz Yvonne Andersen.

- Nie mówimy szeptem tylko głośno i otwarcie - biblioteka jest piękną, wrażliwą oraz romantyczną kobietą podsumowuje dyrektor rawskiej biblioteki.

W ubiegłym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej miała 2869 czytelników, którzy dokonali 80 633 wypożyczeń. To o 11 583 więcej niż w 2020 roku. Do tego należy doliczyć jeszcze ponad 3 tysiące wypożyczeń książek elektronicznych z platform dostępnych w rawskiej placówce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto