Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Dzień Biblioterapii w Szkole Podstawowej numer 7 w Skierniewicach

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach
14 listopada w całej Polsce jest obchodzony Ogólnopolski Dzień Biblioterapii. Jak świętowano ten dzień w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skierniewicach? Wizytą w jednej ze skierniewickich szkół podstawowych.

Dzień obchodów nie jest przypadkowy. 14 listopada 1997 roku zostało zarejestrowane Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne, choć o terapeutycznym działaniu książek wiedziano od wieków. Przekonać się może o tym każdy czytelnik, który w lekturze poszukuje wytchnienia czy oderwania od codzienności.

Ogólnopolski Dzień Biblioterapii ma podkreślić zacznie książek i bibliotek w kontekście terapeutycznym. Taki też miały charakter zajęcia przeprowadzone w Szkole Podstawowej numer 7 imienia Kornela Makuszyńskiego na skierniewickim osiedlu Rawka. Przeprowadziła je bibliotekarka Katarzyna Malinowska z filii numer 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skierniewicach. Prelegenta wykorzystując książki mówiła o tym, co robią uczucia.

- Najpierw dzieci chodziły po klasie i na kartkach z nazwami uczuć, emocji, wyrażeń związanych z samopoczuciem musiały indywidualnie stawiać plusy i minusy w zależności czy znały dane słowo czy nie. Rozpoczęliśmy zajęcia od omówienia trzech słów, których ktokolwiek nie znał: nostalgia, zawiść, kompleks. Następnie dzieci w czteroosobowych grupach losowały zestaw emocji i zaznaczały na szablonie, gdzie w ciele człowieka odczuwamy te emocje osobiście lub gdzie je zauważamy u kogoś. Każda grupa prezentowała wyniki i reszta dopowiadała gdzie jeszcze mogą się te emocje ujawniać. Potem pokazywałam pojedyncze ilustracje do książki i zgadywali jaką emocję ona obrazuje. Przy każdym zadaniu podkreślałam, że z emocjami jest tak, że każdy może czuć je inaczej i w innym miejscu oraz mieć zupełnie inne wyobrażenie o niej – opisuje zajęcia Katarzyna Malinowska.

Na koniec dzieci mogły zobaczyć wszystkie ilustracje z książki i rozmawiały, czy zostały odpowiednio zilustrowanie. Zajęcia zakończyły się refleksją o tym, że uczucia i emocje potrzebne są wszystkie, tak jak w pogodzie i deszcz, i słońce, a naszym zadaniem jest uczyć się je rozpoznawać u siebie i u innych oraz panować nad nimi.

Jak podkreśla Katarzyna Malinowska zajęcia z elementami biblioterapii dedykowane są do różnorodnych grup odbiorców, bez względu na wiek:

- Ogólniejsze tematycznie zajęcia można przeprowadzać w każdej grupie jak na przykład w klasie czy grupie przedszkolnej. Praca ściśle terapeutyczna polega na prowadzeniu zajęć z wykorzystaniem tekstów, dotyczących konkretnych problemów ludzkich i jest to wtedy praca w jednolitych i małych grupach lub nawet zajęcia indywidualne, jak sesje u psychologa. Biblioterapię wykorzystuje się jako wsparcie w leczeniu wielu zaburzeń psychicznych (anoreksja, depresja) oraz problemów związanych z funkcjonowaniem (przewlekła choroba, śmierć bliskiej osoby).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto