Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odwołania od decyzji NFZ nie dały rezultatu, ale skierniewicki szpital odzyska 3 poradnie

Roman Bednarek
Nowy oddział nefrologii i stacji dializ otwarto w styczniu tego roku (na zdjęciu Grażyna Krulik, dyrektor WSzZ)
Nowy oddział nefrologii i stacji dializ otwarto w styczniu tego roku (na zdjęciu Grażyna Krulik, dyrektor WSzZ) Sławomir Burzyński
Odwołania od decyzji NFZ wprawdzie nie dały rezultatu, ale skierniewicki szpital odzyska 3 z 4 straconych poradni

Wszystko wskazuje na to, że w marcu rozpoczną działalność trzy spośród czterech utraconych przez Wojewódzki Szpital Zespolony w Skierniewicach poradni. Szpital nie uzyskał kontraktów na specjalistyczne usługi medyczne w poradniach: chirurgicznej, ortopedycznej, laryngologicznej i urologicznej, które od 1 stycznia 2012 roku przestały przyjmować pacjentów. Likwidacji uległ także szpitalny oddział urologii. Szpital odwołał się od decyzji łódzkiego oddziału NFZ, co jednak nie przyniosło spodziewanego rezultatu.

- Było wiele odwołań od decyzji NFZ na terenie naszego działania, ale żadne z nich nie zostało pozytywnie rozpatrzone - informuje Jacek Kaniewski, szef skierniewickiej delegatury łódzkiego oddziału NFZ. - Nie było podstaw ani merytorycznych, ani prawnych, aby je uwzględnić.

Jednak łódzki NFZ ogłosił dodatkowy konkurs na świadczenie specjalistycznych usług medycznych.
- Składamy oferty na trzy poradnie: chirurgiczną, ortopedyczną i laryngologiczną - mówi Dariusz Diks, zastępca dyrektora skierniewickiego szpitala do spraw lecznictwa. - Na urologię nie składamy oferty, ponieważ w tej chwili nie mamy urologa. Maciej Rurarz, jedyny lekarz o tej specjalizacji, w tej chwili ordynator oddziału chirurgii ogólnej, onkologicznej i urologicznej, postanowił całkowicie poświęcić się swojemu oddziałowi.

Termin składania ofert mija w piątek, 10 lutego. Nie wiadomo jeszcze, kiedy będą wyniki konkursu.
- Ale umowy na pewno będą podpisane od 1 marca - zapewnia Jacek Kaniewski.

Sęk jednak w tym, że szpital może otrzymać znacznie niższe kontrakty na wymienione trzy poradnie niż miał dotychczas.
- Dostaniemy zaledwie jedną czwartą tego, co mieliśmy zakontraktowane w ubiegłym roku i na razie nie ma szans na powiększenie kontraktów - ocenia dyrektor Diks.
- Rzeczywiście, kontrakty będą niższe - potwierdza Jacek Kaniewski. - Są to bowiem środki uzyskane dodatkowo, które w skali regionu pozwolą zachować poziom finansowania świadczeń medycznych z lat poprzednich. W przypadku szpitala chodzi głównie o to, aby te poradnie mogły być do dyspozycji dla osób korzystających z leczenia ambulatoryjnego po wypisaniu z oddziału szpitalnego.

Nie ulegnie natomiast zmianie wysokość kontraktu dla nowego oddziału nefrologii skierniewickiego szpitala. Choć liczba łóżek na oddziale zwiększyła się o 100 procent, kontrakt na 2012 rok jest niewiele wyższy niż w okresie poprzednim. W tym zakresie szpital wykorzysta zaledwie połowę swoich możliwości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto