MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Odsysamy tłuszcz i powiększamy piersi. Te zabiegi są najczęściej wykonywane u chirurga plastycznego. Komentarz eksperta

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Nieprzerwanie od czterech lat powiększanie piersi pozostaje najpopularniejszym zabiegiem wśród kobiet. W ciągu ostatniego roku liczba operacji usunięcia implantów wzrosła o 22,6 proc., a podniesienia piersi – o 31,4 proc.
Nieprzerwanie od czterech lat powiększanie piersi pozostaje najpopularniejszym zabiegiem wśród kobiet. W ciągu ostatniego roku liczba operacji usunięcia implantów wzrosła o 22,6 proc., a podniesienia piersi – o 31,4 proc. wayhomestudio/Freepik
Zainteresowanie zabiegami z zakresu medycyny estetycznej wzrasta z roku na rok. Jak podaje w swoim raporcie Międzynarodowe Towarzystwo Chirurgii Estetycznej i Plastycznej, w ubiegłym roku całkowita liczba zabiegów chirurgicznych i niechirurgicznych wzrosła o 11,2 proc., a w ciągu ostatnich czterech lat odnotowano skokowy wzrost, sięgający aż 41,3 proc. Polska nie pozostaje w tyle. Wyniki raportu komentuje specjalista chirurgii plastycznej – dr n. med. Tadeusz Witwicki.

Spis treści

Jakie zabiegi estetyczne są najbardziej popularne na świecie?

Liposukcja, czyli usunięcie nadmiaru tłuszczu z wybranych części ciała, to zdecydowana liderka – była najczęściej wykonywanym zabiegiem chirurgicznym zarówno w 2021, jak i 2022 roku. Na świecie przeprowadzono aż 2,3 miliona takich zabiegów, odnotowując wzrost o 21,1 proc.

Do najczęściej wybieranych zabiegów w medycynie estetycznej należą również:

 • powiększanie piersi,
 • plastyka powiek,
 • plastyka brzucha,
 • lifting piersi.

Z kolei wśród najpopularniejszych zabiegów niechirurgicznych na pierwszym miejscu znalazła się toksyna botulinowa, znana powszechnie jako botoks, a za nią kolejno:

 • kwas hialuronowy,
 • peelingi chemiczne,
 • niechirurgiczna redukcja tkanki tłuszczowej,
 • peeling chemiczny.

– Długotrwała obserwacja i analiza zarówno statystyk, jak i trendów w medycynie estetycznej to nieodłączny element mojej pracy. Najnowsze wyniki raportu odzwierciedlają zmiany, z jakimi spotykam się na co dzień. Pacjentki są zainteresowane nie tylko zabiegami z zakresu chirurgii estetycznej, ale przede wszystkim tymi niechirurgicznymi – z roku na rok wzrasta ich świadomość i zainteresowanie procedurami nieinwazyjnymi – komentuje dr n.med. Tadeusz Witwicki – specjalista chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej z czterdziestoletnim doświadczeniem.

Piersi pod skalpelem

Wszystkie zabiegi chirurgiczne związane z piersiami odnotowały w 2022 r. znaczący wzrost w stosunku do roku ubiegłego, przekraczając liczbę 4,4 miliona. Najczęściej wybieranym zabiegiem wśród kobiet pozostaje od czterech lat zabieg powiększania piersi – w samym 2022 roku przeprowadzono aż 2,2 miliona takich operacji, co stanowi wzrost o 29 proc.

– Oprócz zabiegów mających na celu powiększanie piersi, coraz liczniejsza grupa pacjentek decyduje się na naturalnie wyglądające piersi, co wynika ze zwiększonej świadomości – piersi źle dopasowane do figury mogą powodować trwałe uszkodzenia kręgosłupa. Oprócz powiększania i zmniejszania piersi, kobiety decydują się na rekonstrukcję piersi, zmniejszenie i podniesienie otoczki wokół brodawki oraz symetryzację piersi – mówi dr n. med. Tadeusz Witwicki, który jako pierwszy w Polsce zastosował technikę DIEP, czyli rekonstrukcję piersi z płata brzucha, realizowaną bez uszkodzenia mięśnia prostego.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Trendy na rok 2024 w chirurgii plastycznej. Te zabiegi zyskają na populrności

Miniony rok pokazał, że naturalny wygląd jest wciąż najbardziej pożądanym, a na znaczeniu zyskują nieinwazyjne zabiegi. Podnosi się istotnie świadomość i poziom edukacji pacjentek.

– Jestem przekonany, że będziemy obserwować coraz większe zainteresowanie zabiegami modelowania sylwetki. Podejrzewam, że liposukcja w kolejnym roku będzie najpopularniejszym zabiegiem wybieranym przez panie. Warto zwrócić uwagę także na zabiegi napinania skóry, aby pobudzić pracę kolagenu w organizmie. W swojej pracy widzę także ogromny wzrost zainteresowania niechirurgicznym odmładzaniem twarzy za pomocą wypełniaczy, neurotoksyn i urządzeń laserowych – przewiduje dr n.med. Tadeusz Witwicki.

Polski rynek chirurgii plastycznej kwitnie

Jak wynika z raportu „Medycyna estetyczna – dokąd zmierzamy z 2023 roku”, polski rynek medycyny estetycznej rozwija się w tempie światowego, co roku z zabiegów wykorzystujących botoks czy kwas hialuronowy korzysta nawet do 600 tysięcy osób (czyli 2,3 procent Polek i Polaków).

Co ciekawe, wg wyników badań mężczyźni deklarują, że są równie zainteresowani zabiegami co kobiety, a nawet nieznaczenie bardziej – 14,2 proc. ankietowanych panów deklaruje, że w ciągu najbliższego roku skorzysta z zabiegu medycyny estetycznej, podczas gdy podobną deklarację składa 12,4 proc. pań.

Jednocześnie dane pokazują, że ponad połowa osób, które korzystają z zabiegów, nie poszukuje żadnych informacji przed podjęciem decyzji o badaniu np. livów, relacji z przebiegu, porad znajomych czy portfolio lekarzy.

Najczęstszą motywacją Polaków zgłaszających się do chirurga plastycznego są:

 • chęć zapobiegania utracie zdrowia np. powikłaniom otyłości – 25,6 proc.,
 • kompleksy i zawstydzenie własnym wyglądem – 25,2 proc.,
 • chęć przeciwdziałania starzeniu – 19,3 proc.

Inny raport – „Laboratoires Vivacy Polska z 2022”, który powstał na podstawie rozmów z lekarzami, podaje, że najwięcej zainteresowanych zabiegami to osoby w wieku 31-45 lat. 83 proc. ankietowanych lekarzy odnotowało wzrost zainteresowania zabiegami z zakresu medycyny estetycznej u swoich pacjentów w ostatnim czasie.

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odsysamy tłuszcz i powiększamy piersi. Te zabiegi są najczęściej wykonywane u chirurga plastycznego. Komentarz eksperta - Strona Zdrowia

Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto