Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddano do użytku nowy blok operacyjny w rawskim szpitalu

Natalia Zwolińska
Natalia Zwolińska
W piątek, 24 marca, oficjalnie oddano do użytku nowo wybudowany blok operacyjny w szpitalu św. Ducha w Rawie Mazowieckiej. Pacjenci będą korzystać z nowoczesnego sprzętu.

To była jedna z największych inwestycji

To jedna z największych inwestycji powiatu rawskiego w ostatnich latach. Jej wartość to niemal 21 milionów złotych. W ramach inwestycji wybudowany został nowy budynek dwukondygnacyjny, w którym zlokalizowane zostały nowy blok operacyjny praz Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii (OIT). Zakupione zostało również wyposażenie niezbędne do funkcjonowania bloku operacyjnego i OIT.

– Odczuwam satysfakcję i dumę z naszego wspólnego działania jakim jest oddanie dzisiaj nowego serca szpitala, czyli bloku operacyjnego i OIT. Z tym naszym rawskim szpitalem, jako starosta, przeżyłem wiele. Niech jak najlepiej służy pacjentom z powiatu rawskiego i wszystkim potrzebującym – mówił starosta rawski, Józef Matysiak. – Cały czas realizujemy rozbudowę szpitala, na ukończeniu jest pracownia rezonansu magnetycznego, która zbudowana jest ze środków powiatu rawskiego. Kwota tej kolejnej inwestycji to 2 miliony 700 tysięcy złotych.

Starosta rawski przyznał, że brakuje jeszcze urządzenia rezonansu, którego koszt zakupu to około 6 milionów złotych. Józef Matysiak ma jednak nadzieję, że powiat otrzyma wsparcie na zakup sprzętu i pracownia zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku.

Szpital ma wieloletnią tradycję sięgającą XIV wieku

Dyrektor rawskiego szpitala, podczas oficjalnej uroczystości, wspominała o długoletniej historii szpitala, która sięga już 1374 roku. Wtedy to jeden z bogatszych rawian ufundował budowę kościoła oraz lecznicy dla biednych. Wtedy przyjmowano tu zaledwie dziesięciu pacjentów.

– To już odległa przeszłość. Teraz rawski szpital przyjmuje coraz więcej pacjentów. W ubiegłym roku hospitalizowaliśmy 7,5 tysiąca osób, 1 632 pacjentów przeszło w naszym szpitalu operacje, a 10 tysięcy osób przeszło diagnostykę rentgenowską. Warto też podkreślić, że 5 tysięcy osób przebadano w kierunku między innymi raka jelita grubego. W ubiegłym roku rawski szpital przyjął o 50 procent więcej pacjentów niż w roku 2021 – mówiła Małgorzata Leszczyńska dyrektor szpitala św. Ducha w Rawie Mazowieckiej.

Małgorzata Leszczyńska podkreślała również, że rolą szpitala jest nie tylko leczenie, ale również zapobieganie chorobom. Dlatego rawski szpital prowadzi szereg programów i badań profilaktycznych.

Rawski szpital wciąż się rozwija

Na oficjalnym otwarciu nie mogło zabraknąć przedstawicieli władz centralnych. Wśród nich był Maciej Miłkowski – wiceminister zdrowia.

– To co mnie urzekło w budowie tego pięknego obiektu, to fakt, że tyle samorządów w tym uczestniczyło. Pięć samorządów gminnych, miasto i powiat. Ten budynek jest bardzo dobrze zaprojektowany. Trzy sale operacyjne idealnie zabezpieczą niezbędne potrzeby mieszkańców. Razem ze starostą współpracujemy już siedem lat. Były trudne lata przejęcia tego szpitala. Uruchamiania go na nowo pod nadzorem starostwa. Widzę, że szpital bardzo dobrze się rozwija i dlatego rozmawiamy z Narodowym Funduszem Zdrowia, żeby również miał go w swojej opiece – mówił Maciej Miłkowski.

Oddano do użytku nowy blok operacyjny w rawskim szpitalu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto