Od jeża do jeża przez Miasta Tkaczy i najciekawsze zakątki Zgierza

Artykuł sponsorowany
Fot. Archiwum Miasta Zgierza
Mały jeż spod miasta Zgierza bardzo pragnął mieć rodzinę i uwolnić się od samotności. Ruszył więc w podróż, aby odnaleźć nieznanych sobie wujów, ciotki, kuzynów i dziadków, no i żeby znaleźć… żonę. Jednak ani jeż, ani Wanda Chotomska – autorka wierszowanej opowieści – „Przygody jeża spod miasta Zgierza” nie spodziewali się, że staną się inspiracją do powstania projektu unijnego „Miasto Tkaczy marką regionu łódzkiego - etap II budowy i promocji marki".

Zgłoszony przez Urząd Miasta Zgierza projekt zyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013 w wysokości 425 tys. zł. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 0,5 mln zł. Przedsięwzięcie jest kontynuacją i rozszerzeniem, rozpoczętej w 2012 roku promocji projektu „Miasto Tkaczy marką regionu łódzkiego”. Miasto Tkaczy to historyczny kompleks architektury drewnianej miasta Zgierza.

- Jeden z głównych elementów realizowanego w przyszłym roku projektu to zorganizowanie „Traktu jeża z Miasta Tkaczy - Zgierza”, nawiązującego do bohatera z książki Wandy Chotomskiej – zapowiada Katarzyna Sendal z Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miasta Zgierza. Będzie to szlak spacerowy, łączący 29. wartych obejrzenia historycznych zgierskich obiektów, których wizytówki umieszczone zostaną na specjalnych tablicach. Od turystycznego przystanku do przystanku prowadzić będą figurki jeży, zaprojektowane przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Na trasie znajdzie się przede wszystkim odrestaurowane Miasto Tkaczy, a także m.in.: Łaźnia Miejska, Kolegium Nauczycielskie, Pałac Ślubów, liczne budynki pofabrykanckie czy dawna remiza strażacka u zbiegu ulic 1 Maja i Rembowskiego.

Poza zgierskimi jeżami - wyznacznikami trasy - turysta będzie mógł wzbogacić swą wiedzę na temat miasta i odwiedzanych miejsc, korzystając z aktualizowanego przewodnika i innych materiałów promocyjnych oraz specjalnie opracowanego systemu wizualnej multimedialnej prezentacji historii Miasta Tkaczy.

- Ponadto przewidujemy organizację imprezy promującej „10 lat Parku Kulturowego Miasto Tkaczy” oraz obchody „Święta jeża w Mieście Tkaczy”, w tym spotkanie dzieci i młodzieży z Wandą Chotomską – dodaje Katarzyna Sendal.

Wanda Chotomska kończy jeżową historię słowami: „Własnym uszom wprost nie wierzę oraz oczom, że tak może być cudownie i uroczo”. I podobny ma być końcowy efekt zgierskiego projektu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto