Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obcokrajowcy w polskiej policji? W Sejmie złożono petycję w sprawie dopuszczenia do służby m.in. obywateli Rosji, Ukrainy, a także Niemców

Arkadiusz Krystek
Andrzej Szkocki/Polska Press
Posłowie z Komisji do Spraw Petycji zajmą się propozycją zmiany ustawy o policji, która ma umożliwić służbę w polskiej policji obcokrajowcom. Petycja wpłynęła do Sejmu 2 października 2018 roku i została skierowana do rozpatrzenia przez wspomnianą komisję.

Wnoszący petycję - Sejm nie podaje, kto z nią wystąpił - chce zmiany przepisu "Służbę w Policji może pełnić obywatel polski o nieposzlakowanej opinii" na "Służbę w Policji może pełnić osoba zameldowana na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez okres co najmniej 6 miesięcy przed przystąpieniem do pełnienia służby, posiadająca prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej o nieposzlakowanej opinii".

Konieczność wprowadzenia tej zmiany uzasadnia brakami kadrowymi w policji, które już występują i – według autora petycji – będą się pogłębiać.

- (...) bez udziału obcokrajowców zacznie w Polsce w 2038 roku (lub 2028 roku w przypadku wywalczenia prawa do przejścia na emerytury po 15 latach służby) brakować rąk do pracy w służbach mundurowych, a to będzie tylko ze szkodą dla bezpieczeństwa obywateli Polski, zagranicznych turystów i obcokrajowców w Polsce mieszkających – czytamy w petycji.

Wnioskodawca wskazuje, że do służby w polskiej policji powinni zostać dopuszczeni obcokrajowcy np. z krajów Unii Europejskiej i EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu - Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria) oraz obywatele Ukrainy, Rosji, Białorusi i Kazachstanu posiadający Kartę Polaka.

Petycja trafiła do Komisji do Spraw Petycji 11 października 2018 roku. Jej rozpatrzenia nie ma jeszcze w planie najbliższych posiedzeń komisji.

Akcja „kryptonim L4”, czyli paraliż w mundurach lub "psia grypa"

Jak może zostać rozpatrzona? W 2017 roku Komisja do Spraw Petycji zajmowała się 160 petycjami. W przypadku większości z nich (82) komisja nie uwzględniła żądań będących przedmiotem petycji. Rozpatrzenie 55 petycji zakończyło się uchwaleniem dezyderatu, 14 wniesieniem projektu ustawy, uwzględniono częściowo postulaty z trzech petycji, jedną petycję marszałek Sejmu pozostawił bez rozpoznania, a pięć petycji załatwiono w inny sposób.

Jak złożyć petycję? Sposoby rozpatrzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto