Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nocne harce zwierząt! Zobaczcie niezwykłe zdjęcia z Nadleśnictwa Kościerzyna

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Nocą w lesie sporo się dzieje. Zwierzęta mają swoje ulubione miejsca. Zarejestrowała je fotopułapka.
Nocą w lesie sporo się dzieje. Zwierzęta mają swoje ulubione miejsca. Zarejestrowała je fotopułapka. Nadleśnictwo Kościerzyna/Zdobysław Czarnowski
Nocą w lesie sporo się dzieje. Jak się okazuje, nie dla wszystkich to pora snu. Zwierzaki dały się przyłapać fotopułapce w okolicach Borska. W galerii znajdziecie dziki, jenoty, jelenie, tchórze i inne zwierzęta przyłapane nocą, a także w ciągu dnia.

Nocne życie zwierząt

Fotopułapka umieszczona przy starym rowie melioracyjnym zarejestrowała leśnie życie zwierząt. Miejsce to znajduje się niedaleko leśniczówki Podrąbiona w okolicach Borska. Służy zwierzynie za wodopój i babrzysko. Sporo się tutaj dzieje. Miejsce to tętni życiem zarówno w dzień jak i w nocy.

Jesteście ciekawi co robią zwierzęta? Zobaczcie tę niezwykłą galerię. Leśne życie możemy podglądać dzięki uprzejmości Zdobysława Czarnowskiego, leśniczego Leśnictwa Podrąbiona.

Bywa jednak, że zwierzaki opuszczają bezpieczny las i wychodzą na drogi. A tam niestety nie brakuje sytuacji, kiedy dochodzi do zderzenia z samochodem. Co zrobić gdy potrącisz dzikie zwierzę? Potrącenie dzikiego zwierzęcia może się przytrafić każdemu kierowcy. Często dochodzi do niego w nocy, nad ranem i wieczorem. Widoczność dla podróżujących jest ograniczona, a dzikie zwierzęta przemieszczają się między kompleksami leśnymi lub po polach uprawnych. Zderzenie ze zwierzyną leśną bywa dramatyczne w skutkach. Zwierzęta giną, samochody są poważnie uszkodzone, niekiedy wypadki są niebezpieczne również dla zdrowia i życia podróżnych.

Otóż artykuł 25. Ustawy o Ochronie Zwierząt mówi o obowiązkach, jakie ma kierowca, który potrącił zwierzę: Prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb, o których mowa w art. 33 zasady uśmiercania zwierząt, ust. 3. Trzeba dodać, że za udzielenie pomocy uważa się np. zawiadomienie służb. Nikt nie wymaga, by kierowca bezpośrednio sprawdzał stan zwierzęcia, szczególnie takiego, które może być niebezpieczne jak dzik, łoś, jeleń.

Miejsce wypadku należy dobrze oznakować: włączyć światła awaryjne i wystawić trójkąt ostrzegawczy.

Jeśli dojdzie do potrącenia zwierzęcia należy zadzwonić na Policję, Straż Miejską lub Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego nr telefonu 987. Można również zadzwonić pod numer alarmowy 112.

Jeśli mamy wykupione AC, zgłaszamy szkodę do ubezpieczyciela. Jeżeli go nie mamy, w ramach OC możemy się ubiegać o odszkodowanie od zarządcy drogi. UWAGA! Nie otrzymamy odszkodowania jeśli wypadek wydarzył się w obrębie drogi oznakowanej jako A18b, czyli "uwaga na zwierzęta leśne".

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto