Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 18-19 maja w Skierniewicach, Łowiczu i Rawie Mazowieckiej [PROGRAM]

Agnieszka Kubik
Waleria Kozłowska (Małgorzata Lipska-Szpunar)
Waleria Kozłowska (Małgorzata Lipska-Szpunar) AT Skierniewice
Wieczorem w sobotę, 18 maja, można zaplanować wyjście do najprzeróżniejszych przybytków kultury w całej Polsce. To tak zwana Noc Muzeów, która jest atrakcyjna dla zwiedzających również dlatego, że wszystkie wejścia są nieodpłatne. Szereg ciekawych imprez przygotowały również jednostki kultury w Skierniewicach, Łowiczu i Rawie. Jakich?

SKIERNIEWICE
Noc Muzeów w Skierniewicach odbędzie się w sobotę, 18 maja w godz. 19 - 24.
W akcję włączają się: Centrum Kultury i Sztuki, Muzeum Historyczne Skierniewic, parowozownia, Pałac Prymasowski, Akademia Twórczości i BWA.

ZOBACZ OTWARCIE MUZEUM HISTORYCZNEGO SKIERNIEWIC

W Muzeum Historycznym Skierniewic
o godzinie 19 odbędzie się koncert w wykonaniu uczniów Samorządowej Szkoły Muzycznej II Stopnia przy akompaniamencie Mariusza Rutkowskiego - koncert muzyki filmowej,
o godz. 20.30 koncert Michała Borowskiego (saksofon) i Mirosława Muzykanta (fortepian),
a o godz. 22 odbędzie się projekcja filmu pt. „Pamięć jest kluczem”.

Wystawy:
Sacrum/Profanum - wystawa malarstwa ANDRZEJA BOJA WOJTOWICZA
Grażyna Hase. Moje pół wieku z modą - WYSTAWA ZDJĘĆ I PRAC PROJEKTANTKI
Konstytucja 3 maja 1791 - wystawa historyczna z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie
Ponadto:
Spotkanie za sceną w teatrze - warsztaty kostiumograficzne dla dzieci
Żywa historia - krótkie przedstawienia nt. historii Skierniewic w kubikach w ogrodzie Muzeum
Pokazy światła i dźwięku
Fotolustro
Dworek Konstancji Gładkowskiej proponuje (oprócz wystawy Grażyny Hase):
"Wieczór z Genealogią"
20:00-21:00 - prezentacja raportów genealogicznych (m.in. Konstancji Gładkowskiej)
21:00-24:00 - warsztaty genealogiczne

W Akademii Twórczości zwiedzający na pewno spotkają Walerię Kozłowską, a raczej jej ducha.
Waleria Kozłowska to właścicielka jednej z najpiękniejszych willi w Skierniewicach, zwanej do tej pory willą Kozłowskiej. Pani Waleria opowie historię rezydencji i rodziny.
Kim była Waleria Izabella Kozłowska z domu Kunicka?
Była żoną jednego z najbogatszych obywateli ówczesnych Skierniewic, Teodora Kozłowskiego, a jednocześnie siostrą żony drugiego potentata skierniewickiego Józefa Adama Bindera, Marii z Kunickich.
Inżynier Teodor Kozłowski pracował głównie na terenie Rosji, był udziałowcem w kopalniach złota na Uralu, nic dziwnego, że stać go było na wybudowanie takiej siedziby. Natomiast Waleria Kozłowska, mieszkająca na stałe w Skierniewicach, bardzo dbała o wystrój i wygląd swojej willi i jej otoczenia. Wokół willi rozciągał się ogromny ogród i park sięgający do torów Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Na terenie ogrodu znajdował się kort tenisowy, z którego korzystała rodzina i zaprzyjaźnieni skierniewiczanie, a także sadzawki, po których pływano łódkami.
Państwo Kozłowscy byli bezdzietni, przysposobili więc córkę siostry Walerii, Irenkę Binder, która była późniejszą właścicielką willi do lat 80. XX wieku. Więcej dowiecie się Państwo w Akademii Twórczości w Noc Muzeów. Możecie również obejrzeć stare fotografie willi i rodziny Kozłowskich.

Do obejrzenia wystawa "Tak było w PRL"

W Parowozowni Skierniewice nocne zwiedzanie odbędzie się w godzinach 20 -24. Tradycyjnie z tej okazji „ożyje” podświetlony tabor kolejowy. Czekać też będzie tonąca w klimatycznym półmroku ekspozycja urządzeń sterowania ruchem kolejowym, a także wiele innych pomieszczeń.
Warto będzie także zajrzeć na wystawę "Kolejowe Skierniewice – Parowozownia w fotografii Zbyszka Gradowskiego" ZOBACZ TUTAJ WERNISAŻ zlokalizowaną w hali wachlarzowej. Na zgłodniałych i spragnionych będzie zaś czekać stoisko gastronomiczne Pizzerii Atmosfera.

Parowozownia przypomina również, że Łódzka Kolej Aglomeracyjna przygotowała także na 18 maja ofertę specjalną na przyjazd do parowozowni. Pasażerowie, którzy udadzą się do Skierniewic pociągiem ŁKA będą mogli na podstawie biletu TAM odbyć również podróż powrotną, bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat. Wystarczy, że w Parowozowni otrzymają stempel na bilecie.

W CKiS i BWA będą czynne wystawy.
Pałac Prymasowski będzie można zwiedzić z przewodnikiem.
Szczegóły na załączonym plakacie. Tam również podany jest rozkład jazdy autobusów MZK dostosowany do Nocy Muzeów.

ŁOWICZ
Noc Muzeów odbędzie się w Muzeum w Łowiczu w godz. 17-24. O godz. 19 otwarta zostanie wystawa „Podróż. Malarstwo Aldony Zając”. Złoży się na nią blisko 30 obrazów łowiczanki powstałych w ostatnich latach.
W godz. 17-22 można także oglądać wystawę malarską „Pejzaż mazowiecki w muzyce polskiej. Malarstwo Marii Wollenberg-Kluza”. O godz. 20.30 rozpocznie się koncert „Od klasyki do szwedzkiej muzyki ludowej” w wykonaniu „Choir of Joy”. Grupa ze Szwecji zapozna chętnych z bogatym repertuarem utworów kompozytorów klasycznych, połączonych ze skandynawską muzyką tradycyjną.
W tym roku z powodu prac związanych z remontem budynku przy baszcie gen. Klickiego w Łowiczu nie będzie tam imprezy z okazji Nocy Muzeów 2019.

RAWA MAZOWIECKA
W Rawie Noc Muzeów organizuje Muzeum Ziemi Rawskiej. Główne wydarzenia odbędą się na Zamku Książąt Mazowieckich.
Impreza rozpocznie się w sobotę, 18 maja, o godz. 18 warsztatami i pokazami łuczniczymi. Godzinę później rozpoczną się pokazy walki, warsztaty fechtunku i musztry. O godz. 20 rozpoczną się gawędy o broni, oporządzeniu wojskowym i życiu szlachty. O godz. 21 rozpoczną się pokazy artyleryjskie w wykonaniu Braci Herbowej Ziemi Rawskiej. Po pokazach artyleryjskich o godz. 22 rozpocznie się ognisko. Ponadto od godz. 20 do północy o „Noc planszówek z Toporami” - gry planszowe i kalambury .
Od godziny 18 do północy będzie można bezpłatnie zwiedzić basztę zamkową, wziąć udział w grach i zabawach, spotkać się z Białą Damą. W siedzibie Muzeum Ziemi Rawskiej natomiast w godz. 19-22 będzie można bezpłatnie zwiedzać wystawy stałe i czasowe.

MUZEUM W NIEBOROWIE

W sobotę, 18 maja od godz. 19 do północy odbywać się będą cyklicznie pokazy mody historycznej! Kilkanaście modelek zaprezentuje rekonstrukcje sukien z XIX wieku! Pokaz opatrzony będzie komentarzem autorki kostiumów i historyka mody - dr Marii Molendy. Pokazy odbywać się będą na dziedzińcu o godz: 19:00, 20:00, 21:00, 22:00, 23:00.
Zapraszamy także tego wieczoru do zwiedzania pałacu oraz wystawy „Moda nieborowskich dam”.
W sieni pałacu wyświetlany będzie animowany film dokumentalny o historii mody pt. „W pętach gorsetów” w reż. Barbary Szewczyk.
Zapraszamy również do Manufaktury Majoliki, gdzie oprócz zwiedzenia wystawy stałej wyjątkowo będzie można zajrzeć do pracowni i poznać tajniki tworzenia porcelany majolikowej. Specjalne oprowadzania odbywać się będą także w Starej Oranżerii na terenie parku nieborowskiego oraz w Manufakturze Królewskiej w spichlerzu po drugiej stronie ulicy, gdzie będzie można obejrzeć stare krosna tkackie i poznać historię tkactwa w Polsce. Zapraszamy na kawę, herbatę, czekoladę i słodkości do kawiarni w Nowej Oranżerii. Po muzeum oprowadzać będą przewodnicy PTTK Łowicz. Muzeum w Nieborowie i Arkadii w wyjątkowy sposób ożyje w tę noc :).

PAŁAC W WALEWICACH nie organizuje w tym roku Nocy Muzeów.

GDYBY KTOŚ CHCIAŁ NOC MUZEÓW SPĘDZIĆ W WARSZAWIE, OFERTA STOŁECZNYCH PLACÓWEK KULTURALNYCH W FILMIE PONIŻEJ:

TUTAJ ZOBACZ PROGRAM NOCY MUZEÓW W ŁODZI

OFERTA SPECJALNA: Noc Muzeów w Ministerstwie Edukacji Narodowej
Ministerstwo Edukacji Narodowej po raz kolejny bierze udział w Nocy Muzeów w Warszawie. Serdecznie zapraszamy zwiedzających już w najbliższą w sobotę, 18 maja od godz. 19:00 do północy.
Uczestnicy Nocy Muzeów, jak co roku, mogą zwiedzić gabinet ministra edukacji i poznać specyfikę codziennej pracy w MEN. Do dyspozycji naszych gości będą przewodnicy, którzy opowiedzą zwiedzającym o gmachu przybliżając historię tego niezwykłego miejsca. Warto wspomnieć o tym, że budowę budynku obecnego ministerstwa edukacji rozpoczęto w 1927 roku zgodnie z projektem architekta Zdzisława Mączeńskiego. Najbardziej charakterystycznym elementem gmachu jest olbrzymi portyk z podwójnymi filarami, pod którym można wejść na główny dziedziniec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawamazowiecka.naszemiasto.pl Nasze Miasto