Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nieformalne urodziny Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Eroica" w Skierniewicach

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
14 marca 1978 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Skierniewicach po raz pierwszy widzowie mogli wziąć udział w seansie Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Dlatego co roku w okolicach 14 marca organizowane są mniej lub bardziej formalne urodziny DKF „Eroica”.

Nieformalne urodziny Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Eroica” w kinoteatrze Polonez w Skierniewicach odbyły się 15 marca. Nie było ogromnej fety, ale na widzów czekały niespodzianki. Jedna z nich to pokaz filmu krótkometrażowego w reżyserii Tadeusza Łysiaka „Sukienka”. Polska produkcja jest nominowana do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy krótkometrażowy film aktorski. Potem widzowie mogli obejrzeć przedpremierowo „Piosenki o miłości”. Reżyser filmu, Tomasz Habowski, przesłał specjalne pozdrowienia, które widzowie zobaczyli na dużym ekranie.

Przy okazji czterdziestych urodzin zapytałem krytyczkę filmową, Dianę Dąbrowską, która często gości jak prelegentka w Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Eroica”, jak ocenia jego działalność:

- Moja przygoda z DKFem Eroica rozpoczęła się w na początku 2018 roku, od prelekcji do filmu „Dusza i ciało” Ildikó Enyedi. Natychmiast oczarowała mnie pozytywna energia, która roztaczała się wokół Agnieszki Skoczek. Przyjacielski kontakt, który wówczas nawiązałyśmy trwa nieprzerwanie do dzisiaj. Mogę „z bliska” przyglądać się zmianom, które zachodzą w „Eroice” - sama doświadczyłam ostatnio (przy seansie „Benedetty” Verhoevena) jak bardzo rozwinęła się przez ostatni rok przestrzeń dyskusji, wymiany przemyśleń i emocji wśród skierniewickiej publiczności. Publiczności wrażliwej, świadomej, wymagającej i dumnej z tego, że współtworzony tak unikatowy - nie tylko w skali lokalnej, ale ogólnopolskiej - projekt.

Jak powiedziała mi Diana Dąbrowska, zaproszenia do Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Eroica” wyczekuje z niecierpliwością.

- Czuję się zaszczycona, że jestem w gronie tych osób, które powracają do Skierniewic regularnie. To pomaga zżyć się ze wspólnotą i tworzyć mitologię tego niezwykłego i - jak sama nazwa zobowiązuje - odważnego miejsca – dodaje krytyczka filmowa.

Od samego początku do 2017 roku pracami Dyskusyjnego Klubu Filmowego koordynowała Krystyna Piotrowicz, od pięciu lat skierniewickim DKFem opiekuje się Agnieszka Skoczek, pytana o życzenia odpowiada krótko:

- Życzę DKFowi i jego widzom stu lat z najlepszym kinem, niech trwa oraz gości ze świata kina.

A tych nie brakowało w ponad czterdziestoletniej historii Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Eroica”. Do Skierniewic przyjechali Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Joanna Kos – Krauze oraz Dorota Kędzierzawska. W ostatnich latach z widzami DKFu spotkali się Jan Jakub Kolski, Xawery Żuławski czy Mariusz Wilczyński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto