Historia wsi i pałacu
Pierwsze wzmianki o wsi Nieborów pojawiają się w dokumentach kościelnych w XIV wieku. W początku XVI wieku jej właściciele, ród Nieborowskich, herbu Prawda wznieśli tam gotycko-renesansowy dwór, który przetrwał do końca XVII wieku. Wówczas dobra Nieborowskich kupił prymas Michał Stefan Radziejowski. To on właśnie kazał wybudować znany do dziś barokowy pałac, według projektu Tylmana z Gameren.
W roku 1774 właścicielem Nieborowa został hetman Michał Hieronim Radziwiłł, który w pałacu zgromadził bogatą kolekcję malarstwa oraz rzemiosła artystycznego. W rękach Radziwiłłów dobra nieborowskie pozostały aż do 1945 roku.
Po wojnie pałac w Nieborowie został w ramach reformy rolnej znacjonalizowany i przekazany Muzeum Narodowemu w Warszawie.
Nie tylko pałac
Wszystkie prezentowane w galerii zdjęcia pochodzą z serwisu Fotopolska. Najstarsze ryciny przedstawiające plan parku oraz kościół Matki Boskiej Bolesnej datowane zostały na rok 1799. Najmłodsze ze zdjęć pochodzą z końca lat 70-tych XX wieku.
W galerii znajdziemy nie tylko fotografie przedstawiające pałac oraz przypałacowy park. Na uwagę zasługują także zdjęcia z 1912 roku prezentujące wspomniany już kościół. Frapujące są także obrazy ukazujące, tak zwaną, Pustynię Nieborowską – obszar piaszczystych wydm leżący pomiędzy Nieborowem i Bełchowem, obecnie już zalesiony i zabudowany, z którego czerpano piasek kwarcowy na potrzeby funkcjonującej w Bełchowie huty szkła.
Malowniczym akcentem są również zrobione na początku lat 70-tych zdjęcia nieborowskiego Klubu Prasy i Książki.
[g[9269505[/g]
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?