Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najrzadsze nazwiska w bazie PESEL. Tych nazwisk jest najmniej w województwie łódzkim

Natalia Zwolińska
Natalia Zwolińska
Lista nazwisk, które są na samym końcu listy w bazie PESEL. Zobacz listę najrzadziej występujących nazwisk w województwie łódzkim. Znasz kogoś o takim nazwisku?

Czym jest nazwisko?

Tego chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. Nazwisko, czyli nazwa rodziny, do której dana osoba należy. Wspólnie z imieniem lub imionami stanowi podstawę identyfikacji osoby w większości kultur i ludów.

W Polsce zwyczajowo nazwisko bierze się zwykle po ojcu, natomiast żona na ślubie przyjmuje najczęściej nazwisko męża, choć obecnie wiele kobiet zachowuje swe nazwisko, zwłaszcza te, które pod swym panieńskim nazwiskiem mają osiągnięcia zawodowe, naukowe lub artystyczne. Często małżonkowie przyjmują nazwiska podwójne; polskie prawo dopuszcza także przyjęcie przez męża nazwiska żony, co jest rzadko praktykowane, ale w ostatnich latach bardziej zauważalne.

Skąd pochodzi nasze nazwisko?

Nazwiska pochodzą od przezwisk nadawanych osobom, które później przechodziły na wszystkich jego potomków. Stąd tak popularne w Polsce nazwiska pochodzące od nazw zawodów, miejsca zamieszkania czy cech wyglądu.

Aby dokładnie ustalić etymologię nazwiska, trzeba mieć możliwość prześledzenia zapisów historycznych oraz dokumentów archiwalnych aby ustalić, jak nazwisko było zapisywane i od kiedy te zapisy się pojawiają. Wiele dzisiejszych nazwisk występujących np. na Śląsku i Małopolsce związanych jest z kolejnymi fazami kolonizacji na prawie niemieckim oraz wołoskim. Nazwiska takie zostały następnie poprzez wieki na gruncie miejscowym spolszczone fonetycznie.

Wyjątkowe nazwiska w naszym województwie

Jakie są najrzadsze nazwiska w województwie łódzkim? Które nosi najmniej zamieszkałych tu osób? Sprawdź w GALERII ZDJĘĆ.

Dane zostały opracowane na podstawie oficjalnych danych na stronie dane.gov.pl. Prezentowane liczby uwzględniają odmianę męską i żeńską nazwisk.

Najrzadsze nazwiska w bazie PESEL. Tych nazwisk jest najmnie...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Aleja Wielkiej Wyspy nasadzenia drzew

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto