Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na jakie lecznicze rośliny warto zwrócić uwagę podczas wizyty w lesie? [ZDJĘCIA]

Redakcja
W poniedziałek został zniesiony zakaz wstępu do lasów. To okazja nie tylko, żeby zaczerpnąć świeżego powietrza, ale również zebrać rośliny, które wzmocnią odporność tak ważną w czasie pandemii. Zielarka Katarzyna Mikulska, współautorka książek „Kuchnia survivalowa bez ekwipunku. Gotowanie w terenie” oraz „Zdrowie z natury. Kawy i herbaty z łąk i lasów”. Podpowiada, na które z nich warto zwrócić uwagę.

Na początek doskonale wszystkim znana pokrzywa. Żeby ją znaleźć, nie trzeba szukać daleko w lesie. Z jej liści można zrobić sok, z całej pokrzywy napar.

- Napar idealny jest na przeziębienia, zatrucia żołądkowe i biegunki bakteryjne. Jak zrobić taki napar? 3-4 części świeżego, zmielonego ziela zalewamy spirytusem w ilości trzykrotnie większej i odstawiamy w ciemnym opakowaniu lub do ciemnego miejsca. Po dwóch tygodniach nalewka jest gotowa.

Inną powszechnie znaną rośliną, która może pomóc naszemu zdrowiu jest dziki bez czarny.
- W kwietniu i maju zbiera się liście bzu, kiedy są jeszcze młode. Suszy się i przygotowuje z nich proszek, który można dodać do zup jako środek na obstrukcję. Kwiaty zbiera się w maju i czerwcu, tuż przed pełnią kwitnienia, gdy kwiaty na zewnątrz są już rozwinięte a w środku jeszcze nie. Ścina się całe kwiatostany i luźno układa cienką warstwą do suszenia w miejscu suchym i zacienionym – mówi zielarka. Kwiaty dzikiego bzu mają działanie przeciwzakrzepowe, przeciwobrzękowe i moczopędne.
Należy pamiętać, że dziki bez zawiera trujący glikozyd sambunigrynę. Ulega ona rozkładowi jedynie po wysuszeniu lub sparzeniu gorącą wodą powyżej 70 stopni.
Warto również zwrócić uwagę na czeremchę. To drzewo występujące głównie w lasach mieszanych, zaroślach, wzdłuż rzek i brzegów jezior.

- Napar z kwiatów czeremchy stosowany jest w chorobach oczu, a przykładany na wrzody, przyśpiesza ich gojenie. Kąpiele z dodatkiem naparu z kwiatów mają działanie antyseptyczne i oczyszczające. Kompot z owoców czeremchy stosuje się przy chronicznym zapaleniu migdałków, w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Spożywanie świeżych owoców zaleca się przy wszelkiego rodzaju grzybicach i zapaleniach bakteryjnych

WIRUSY I BAKTERIE – MASKI, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE >> Sprawdź w naszym sklepie <<

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto