Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Łowiczu udowadnia, że strój ludowy może być inspirujący

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
Od połowy roku Muzeum w Łowiczu realizuje projekt związany ze strojem ludowych. Teraz przyszedł czas na jego podsumowanie.

„Modne-łowickie” to działania artystyczne skierowane do dzieci i młodzieży, ale również dorosłych. Głównym założeniem było pokazanie stroju łowickiego jako inspiracji dla współczesnej mody oraz sztuki artystycznej i użytkowej. Nie bez powodu to łowickie muzeum wyszło z inicjatywą projektu związanego ze strojem ludowym Księżaków. To właśnie w jego zbiorach znajduje się największa w Polsce, jeżeli nie na świecie, kolekcja ubiorów mieszkańców księstwa łowickiego.

Pierwsze działania w ramach projektu były skierowane do studentów Akademii Sztuki Pięknych w Łodzi. Był to wykład online: „Strój ludowy z regionu jako historyczne źródło inspiracji”:

- Zaprezentowaliśmy bogatą ikonografię dotyczącą stroju łowickiego począwszy od XIX wieku do czasów współczesnych ze szczególnym uwzględnieniem strojów dziecięcych. Na bazie wiedzy zdobytej podczas wykładu studenci łódzkiej ASP wykonywali na konkurs projekty odzieży dziecięcej inspirowanej strojem ludowym – mówi Magdalena Bartosiewicz z Muzeum w Łowiczu, która na pytanie dlaczego postawiono na stroje dla dzieci odpowiada: - Jest ich mało i niewiele zachowało się ich w zbiorach. Poza tym projektów modowych skierowanych do dorosłych jest zdecydowanie więcej, więc przed uczestnikami projektu postawiliśmy nieco trudniejsze zadanie.

Do konkursu zgłoszono 50 prac konkursowych w formie wizualizacji. Pojawiły się wśród nich projekty z tkaniny i dzianiny, które zostaną zaprezentowane na wystawach pokonkursowych w Łodzi oraz w Łowiczu.

W samym łowickim muzeum w ramach projektu dzieci oraz dorośli mogli wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych, w trakcie których powstała przedmioty inspirowane sztuką i haftem używanym w zdobnictwie stroju ludowego. Uczestnicy zajęć wykonali brosze, wisiorki i bransoletki w technice haftu krzyżykowego i haftu koralikowego.

Trwałym elementem projektu będzie publikacja dla dzieci „Skarby z malowanej skrzyni. Elementarz stroju łowickiego”.

- Od dłuższego czasu zastanawialiśmy się na wydaniem takiej publikacji. Teraz dzięki pozyskanym środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się zrealizować ten pomysł. Książka pokazuje w plastycznej formie i przekazującej w przystępny dla dzieci informacje na temat stroju łowickiego. Młodzi czytelnicy będą mogli zobaczyć dawne elementu ubioru, które dzisiaj są już zapomniane – mówi Magdalena Bartosiewicz, która napisała teksty.

Krótkie wiersze w formie rymowanek nawiązujące do przyśpiewek ludowych zawierają słowa z gwary łowickiej. Jeżeli ktoś nie zna łowickiego języka gwarowego, z pomocą przychodzi słownik wyjaśniający niezrozumiałe słowa. Ilustracje do książki stworzyła łowiczanka, Karolina Matyjaszkowicz.

Elementarz zostanie zaprezentowany na finał projektu w niedzielę 19 grudnia o godzinie 16 w muzeum w Łowiczu. Tego dnia także zostanie otwarta wystawa pokonkursowa projektów odzieży dziecięcej inspirowanej strojem łowickim. Natomiast na scenie pojawi się Dziecięcy Zespół Ludowy „Kocierzewiacy”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto