Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mógł trafić na złom, służy gminie jako pojazd służbowy

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz
Pracownicy Urzędu Gminy Skierniewice od kilku tygodni załatwiają sprawy służbowe w terenie jeżdżąc charakterystyczną 20-letnią ibizą. Samochód został porzucony w jednej z wsi i zamiast trafić na szrot, zyskał drugie życie w służbie publicznej. „Jesteśmy oszczędną gminą”- komentuje wójt Czesław Pytlewski.

Seat ibiza, rok produkcji 2002, pojemność silnika 1200 cm, który stał porzucony w pasie drogi w miejscowości Ruda w gminie Skierniewice, został odholowany przez policję na płatny parking w listopadzie 2019 roku. Auto wyposażone było w tablice rejestracyjne, jednak gdy urzędnicy próbowali ustalić właściciela pojazdu okazało się, że ów nie żyje od 2015 roku, a polisa OC była od tego czasu zawierana na osobę zmarłą. W obliczu tych faktów ibiza z mocy prawa przeszła na własność gminy, co Czesław Pytlewski, wójt gminy Skierniewice potwierdził stosownym zarządzeniem 15 listopada 2021 roku. Dylemat czy samochód zezłomować, czy też zarejestrować ponownie, gdyż przepisy dopuszczają obydwie możliwości, rozwiązał mechanik, który stwierdził, że auto jest w zadziwiająco dobrym stanie, wymaga jedynie drobnych napraw i kilku zabiegów kosmetycznych. Po ich dokonaniu ibiza bez problemu przeszła przegląd techniczny i została ponownie zarejestrowana.

– Wymieniliśmy opony, wstawiliśmy boczną szybę oraz lusterko – mówi wójt Czesław Pytlewski. – Trochę jeszcze wygląda jak kaszalot, bo nie ma z przodu kratownicy, ale wstawimy ją i będzie wyglądać jak przysłowiowa ,,nówka sztuka nieśmigana". Obecnie samochód służy pracownikom referatu gospodarki komunalnej do wyjazdów służbowych. Szacujemy, że jego wartość rynkowa wynosi około 7 tysięcy złotych.

– Mechanicznie sprawuje się bez zarzutu. Jeszcze nam trochę posłuży – potwierdzają pracownicy urzędu, którzy na co dzień korzystają z samochodu.

Warunki, w których porzucony samochód przechodzi na własność gminy reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym. Według artykułu 50a wspomnianej ustawy pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych, lub też taki, którego stan świadczy o tym, ze nie był przez dłuższy czas używany może być odholowany przez policję, lub straż gminną. Jeżeli w przeciągu pół roku od odholowania osoba uprawniona nie odebrała samochodu, bądź też nie sposób odnaleźć właściciela pojazdu gmina przejmuje takie auto z mocy prawa. Wyjątek stanowi sytuacja gdy powiadomiony właściciel nie może odebrać samochodu z przyczyn od siebie niezależnych. Porzuconego pojazdu nie można także odholować w przypadku, gdy znajduje się on na terenie prywatnym, nie zagraża bezpieczeństwu i nie utrudnia ruchu drogowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto