Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Moda na świetlice w powiecie skierniewickim

Roman Bednarek
Stara remiza strażacka w Paplinie przekształci się w nowoczesną świetlicę wiejską
Stara remiza strażacka w Paplinie przekształci się w nowoczesną świetlicę wiejską Roman Bednarek
Mieszkańcy wsi będą mieli wreszcie gdzie się spotykać, rozwijać zainteresowania lub zorganizować wspólną imprezę.

W gminie Kowiesy powstała już jedna świetlica dla mieszkańców Jeruzala, druga powstaje w Paplinie, a na budowę kolejnej, w Woli Pękoszewskiej, jest pisany projekt. Podobne obiekty już powstały lub powstają w innych gminach powiatu skierniewickiego.

Rozbudowaną strażnicę OSP w Jeruzalu oddano do użytku w maju tego roku. Część obiektu jest ogólnie dostępna dla mieszkańców. Koszt inwestycji wyniósł prawie 700 tys. zł. Jak informuje wójt Andrzej Luboiński, część kosztów inwestycji w 75 procentach pokrywała dotacja z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Koszty związane z modernizacją części budynku przeznaczonej wyłącznie dla OSP w całości pokrywała gmina - musiała wyłożyć około 400 tys. złotych.

Świetlica wiejska w Paplinie powstanie na podobnych zasadach, jak ta w Jeruzalu - poprzez rozbudowę remizy strażackiej. Prace już się rozpoczęły. Inwestycja również będzie zasilona pieniędzmi unijnymi. Pokryją one trzy czwarte kosztów budowy, ale tylko tych, które dotyczą części obiektu dostępnej dla wszystkich mieszkańców Paplina. Modernizację części, przeznaczonej tylko dla druhów z OSP, będzie musiała sfinansować gmina. Cała inwestycja ma kosztować 678 tys. zł.
- Do tego trzeba jeszcze dodać około 50 tysięcy złotych na zakup wyposażenia - podkreśla wójt Luboiński.

Po zakończeniu prac w przyszłym roku obiekt będzie miał dwie sale, nowe sanitariaty i kotłownię.
Zupełnie nowy budynek powstanie natomiast w Woli Pękoszewskiej. Koncepcja budowy przewiduje, że powierzchnia zabudowy wyniesie około 400 mkw.
- Znajdą w nim swoją siedzibę strażacy, będzie duża sala oraz pomieszczenie na filię biblioteki gminnej - opowiada o swoich planach Andrzej Luboiński. - Powstaną też szatnie i natryski dla zawodników LZS Muskador.

Gdy powstanie pełna dokumentacja budynku i będą znane koszty budowy, gmina zamierza wystąpić o dotację unijną na realizację inwestycji.
Świetlice powstają też w gminie Skierniewice. W 2010 roku zaadaptowano dla potrzeb mieszkańców dawną zlewnię mleka w Rzeczkowie. Z obiektu korzystają też okoliczne wsie.

Od podstaw natomiast gmina buduje Kuźnię Kulturalną w Dębowej Górze w części finansowaną przez Unię Europejską. Koszt tej inwestycji wynosi półtora miliona złotych. Dotacja pokryje jedną trzecią kosztów. Obiekt ma być gotowy do końca października bieżącego roku.
- Nareszcie panie z koła gospodyń wiejskich będą miały swoją siedzibę, znajdzie się też miejsce dla klubu sportowego Pod Dębem, a także pomieszczenie dla biblioteki gminnej - wylicza wicewójt Izabela Żaczkiewicz. - Niewykluczone, że powstanie także kawiarenka internetowa dla młodzieży.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto