Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ministrowie przyjechali do Pamiętnej pod Skierniewicami, aby rozdać 100 milionów złotych [ZDJĘCIA], [FILM]

Redakcja
Wsparcie innowacyjnego rolnictwa, jego robotyzacja i spowodowanie, że stanie się ono konkurencyjne nie tylko w Europie – to główne założenia nowego konkursu, jaki ogłoszono dziś w Pamiętnej pod Skierniewicami. Do wzięcia jest 100 milionów złotych.

Ministrowie przyjechali do Skierniewic

Działającą pod Skierniewicami firmę „Jagoda” wybrano na miejsce ogłoszenia nowego konkursu dla przedsiębiorców oraz konsorcjów, który finansowany będzie z pieniędzy unijnych. „Szybka ścieżka Agrotech” ma spowodować, że rolnictwo stanie się o wiele nowocześniejsze.

- Badania wskazują, że w roku 2050 świat będzie potrzebował o 70 procent więcej żywności i dlatego już dziś musimy wdrażać rozwiązania, które pozwolą nam wyprodukować tak wielką jej ilość – mówiła podczas inauguracji nowego projektu Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Do Pamiętnej przybyli również wiceszefowie resortów rolnictwa i nauki: Ryszard Kamiński i Wojciech Murdzek, a także Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a także Andrzej Soldaty – prezes zarządu Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. Wszyscy oni przekonywali, że uruchamiane właśnie pieniądze pozwolą unowocześnić polskie rolnictwo. Pojawiły się też zapewnienia o planach zmian w dostarczaniu żywności bezpośrednio do konsumentów.

Koronawirus pokazał, że trzeba inwestować w rolnictwo

- Pandemia pokazała, jak wartościowe są krótkie łańcuchy dostaw żywności. My nie chcemy walczyć z sieciami handlowymi, ale zamierzamy stworzyć alternatywny system dystrybucji żywności, który pozwoli skrócić jej drogę od rolnika do konsumenta. Zarobi na tym klient, a także producent, któremu zostanie większa część marży – wyjaśniał rządowe plany Ryszard Kamiński.

Wnioski o dofinansowanie innowacyjnych projektów będzie można składać od 10 września za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Pieniądze przeznaczyć będzie można przede wszystkim na robotyzację i mechanizacje rolnictwa, a także na rolnictwo precyzyjne oraz na bioenergię. Z podobnych źródeł finansowania korzystał już wcześniej gospodarz dzisiejszego spotkania, czyli firma Jagoda spod Skierniewic.

Firma powstała w garażu

- Firma powstała 23 lata temu, kiedy rozpadł się w Skierniewicach zakład mechanizacji i jego byli pracownicy w garażu zajęli się serwisowaniem maszyn, a następnie ich produkcją. Dziś firma tworzy wiele innowacyjnych maszyn rolniczych, korzystając oczywiście z dofinansowań – wyjaśnia Magdalena Placek, współwłaściciel firmy Jagoda.

Ministrowie przyjechali do Pamiętnej pod Skierniewicami, aby...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto