Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach skończyła 117 lat. Spotkania, ludzie i wydarzenia z ostatnich lat

Natalia Zwolińska
Natalia Zwolińska
Na przestrzeni ostatnich lat w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się dużo ciekawych wydarzeń i spotkań
Na przestrzeni ostatnich lat w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się dużo ciekawych wydarzeń i spotkań Roman Bednarek/Archiwum
18 marca Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach im. Władysława Reymonta skończyła 117 lat. Jest najstarszą placówką kulturalną w mieście. Przez cały okres swojej działalności ośmiokrotnie zmieniała swoją siedzibę. Od 38 lat zajmuje budynek przy ul. Mszczonowskiej 43 A i chętnie zmieniłaby po raz kolejny swoją lokalizację. Ale czy się uda?

W starej siedzibie MBP w Skierniewicach tkwi już 36 lat

Do swojej obecnej siedziby Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach przeprowadziła się w 1985 roku, zwalniając ciasne pomieszczenia w kamienicy przy ul. Konstytucji 3 Maja, w którym mieścił się również oddział Narodowego Banku Polskiego.

– Z punktu widzenia metrażu, jaki zajęliśmy, jest to najlepsza lokalizacja biblioteki, jaką do tej pory miała – ocenia dyrektor placówki Izabela Strączyńska. – Wadą tej lokalizacji jest oddalenie od centrum miasta. Czasem śmiejemy się, że biblioteka stoi na straży wschodniej flanki miasta, bo za nami jest już tylko straż pożarna. Ale i wspomniany przeze mnie metraż, jaki zajmujemy, z czasem przestał być atutem, bo rozrastamy się, zwiększa się nie tylko księgozbiór, ale i zmienia się charakter działalności tej placówki, zmieniają się formy działalności. W dzisiejszych czasach biblioteka to już nie tylko wypożyczalnia książek i czytelnia.

MBP w Skierniewicach i jej współczesna misja

Rzeczywiście przez lata funkcje biblioteki wzbogacały się i placówka brała na siebie coraz to nowe zadania, stając się miejscem spotkań mieszkańców z osobistościami kultury i nauki, a także mistrzami słowa i dźwięków muzycznych.

– Do naszych zadań należy nie tylko promocja czytelnictwa, ale i osiągnięć kultury i nauki, czyli generalnie osiągnięć cywilizacyjnych – tłumaczy Izabela Strączyńska. – Aby realizować taką misję, potrzebujemy pomieszczeń, w których można przeprowadzać warsztaty, prowadzić działalność dydaktyczną, ale i organizować spotkania autorskie.

Nic dziwnego, że szefowa marzy o nowym budynku dla biblioteki, przystosowanym do zadań, jakie placówka powinna spełniać i najlepiej zlokalizowanym w centrum miasta. Chodzi bowiem o to, aby stała się miejscem przyciągającym całą społeczność miejską, a nie jedynie osiedlową. W nowej strategii rozwoju miasta sprawa budowy biblioteki z prawdziwego zdarzenia został wprawdzie zapisany, ale kiedy to się stanie? Trudno przewidzieć.

– Wprawdzie władze miasta zakładają, że inwestycja może się rozpocząć w 2022 lub 2023 roku, ale nikt nie wie, czy tego projektu nie przesłonią jakieś ważniejsze dla miasta wydatki – mówi dyrektor Strączyńska.

Biblioteka wyrosła z niewielkiej wypożyczalni

W tej chwili księgozbiór biblioteki liczy ponad 170 tys. woluminów. W 2020 r. placówka miała 7.337 czytelników, którzy odwiedzili ją ponad 104 tys. razy, wypożyczając około 165 tys. książek. Trudno nie wspomnieć, że biblioteka prowadzi również działalność wydawniczą. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wydawnictw, nie tylko dotyczących historii lokalnej, ale również literatury i sztuki. Organizuje wystawy, spotkania autorskie, a nawet konkursy literackie.

A wszystko zaczęło się 18 marca 1906 roku, kiedy to w domu Józefa Bindera przy ul. Senatorskiej otwarto wypożyczalnię książek, zaś koncesją na taką działalność dysponowała Maria Rybicka. Mieszkańcy mogli wypożyczać książki za opłatą, wynoszącą 5 kopiejek. Księgozbiór nie był zbyt bogaty – składał się z 1.400 książek, z czego 1.200 pochodziło z darów zamożnych mieszkańców. Z darów wzięło się także umeblowanie wnętrz bibliotecznych.

Biblioteka przeprowadzała się osiem razy, przeżyła dwie wojny światowe, działała nieprzerwanie – z trzymiesięczną przerwą – podczas ostatniej wojny. Aż dotrwała do naszych czasów. Warto się o nią troszczyć.

Na przestrzeni ostatnich lat w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się dużo ciekawych wydarzeń i spotkań

Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach skończyła 117 ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto