Miasto pozyskało środki na remont zabytkowego dworku

Materiał informacyjny SKIERNIEWICE - MIASTO NA PRAWACH POWIATU
Ponad ćwierć miliona złotych Miasto Skierniewice pozyskało na remont modrzewiowego dworku Konstancji Gładkowskiej. Środki pozwolą rozpocząć prace prowadzące do odnowienia tego najstarszego istniejącego w mieście zabytku architektury drewnianej.

Dworek Konstancji Gładkowskiej to zabytek, który wpisuje się nie tylko w historię lokalną, ale także historię kultury polskiej. Ostatnie lata swojego życia spędziła tu Konstancja Gładkowska, młodzieńcza miłość i wielka muza Fryderyka Chopina. Obiekt gościł wiele osobistości zasłużonych dla kultury kraju. Bywali w nim m.in. noblista Stanisław Władysław Reymont, architekt Tadeusz Olszewski, krytyk literacki Tadeusz Bereza czy emigracyjny poeta Tadeusz Sułkowski. Przez wiele lat budynek był siedzibą Izby Historii Skierniewic. Mimo wyjątkowego charakteru obiekt potrzebuje gruntownej modernizacji. Kapitalny remont pozwoli na ponowne dopuszczenie do użytkowania przestrzeni i udostępnienie jej zwiedzającym.

Planowane zadanie na pewno nie należy do najłatwiejszych. Realizacja tego wyzwania rozłożona jest w czasie na kilka etapów. W planach jest między innymi gruntowny remont drewnianej konstrukcji obiektu. Do wymiany kwalifikują się chociażby elementy nośne budynku, słupy, dolne partie ścian zewnętrznych, podłogi oraz przede wszystkim pokrycie dachu. Prace zaplanowano na najbliższe lata, a ich rozpoczęciu niewątpliwie sprzyjają pozyskane środki. Miasto pozyskało 260 tys. złotych z programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Ochrona zabytków 2021”. Co ważne, jest duża szansa na zdobycie środków także w kolejnych latach, co znacząco ułatwi realizację tego inwestycyjnego wyzwania. Całość modernizacji szacowana jest na ponad 2,6 mln złotych.

Dodaj ogłoszenie