Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Magiczny i kolorowy świat Jacka Winkiela - wystawa w Akademii Twórczości w Skierniewicach

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
Do końca kwietnia w Akademii Twórczości w Skierniewicach wystawę „Magia i kolor”. Znalazły się na niej 25 obrazów mieszkającego w Koluszkach, Jacka Winkiela. Po raz kolejny skierniewicka galeria udowadnia, że jest ważnym punktem na kulturalnej mapie miasta.

Pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy po wejściu do sali wystawowej Akademii Twórczości w Skierniewicach, to właśnie tytułowy kolor. Po kilku sekundach widza daje się porwać artyście i wnika w przepełniony magią jego świat. To rzeczywistość przepełniona formami kwiatowymi, których nie znajdziemy w podręcznikach botaniki, ponieważ są wytworem wyobraźni Jacka Winkiela. Tworzą one mikroświat rządzącym się swoimi prawami. Pojawiają się także zwierzęta. Można w tych formach doszukać się elementów secesyjnych, jednak malarz nie kopiuje znanych wzorów ani nie inspiruje się innymi twórcami:

- Dowolna interpretacja motywów roślinnych być może doprowadzi mnie do stworzenia nowego kierunku w malarstwie – malarstwa witrażowego. Poprzez stosowanie linii przecinających kompozycję i zestawienia bogatej kolorystyki pragnę wywołać u widza efekt jakby oglądał szklany witraż – mówi Jacek Winkiel.

Obrazy, które można oglądać na skierniewickiej wystawie, malowane są techniką, w której łączą się farby akrylowe z olejnymi. Większość powstała w ubiegłym roku, ale pojawiają się także prace namalowane w tym roku. Znalazła się także praca nawiązująca do sytuacji za naszą wschodnią granicą:

- Niezależnie od przeważającej części prac tzw. magicznych, dołożyłem do wystawy kilka krajobrazów. Jeden z nich „Pustka’’ powstał na kanwie wydarzeń związanych z wojną toczącą się obecnie na Ukrainie. Oddaje on w pełni mój stan i stanowi odreagowanie na to co się dzieje na Ukrainie.

Na wystawie „Magia i kolor” nie zabrakło elementów związanych z kulturą lipiecką. Wynika to z historii rodziny Jacka Winkiela. Pierwszym (znanym historycznie) kolorystą w jego rodzinie był Jan Winkiel (z Lipiec), który stworzył na niespotykaną ówcześnie skalę barwne stroje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto