Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łowicz. Wyjątkowy pokaz unikalnych strojów łączących folklor z obecnymi trendami

Natalia Zwolińska
Natalia Zwolińska
Urząd Marszałkowski w Łodzi
Wyjątkowy pokaz strojów inspirowanych lokalnym folklorem województwa łódzkiego, a zaprojektowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich odbył się w sobotę, 10 lutego, w Łowiczu. Wszystko w ramach eliminacji do konkursu „Modna gospodyni pięknym życie czyni. Inspiracje dziedzictwem kulturowym województwa łódzkiego”.

„Modna gospodyni pięknym życie czyni. Inspiracje dziedzictwem kulturowym województwa łódzkiego”

Łowicz był pierwszym miastem, w którym odbyły się eliminacje do konkursu. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich miały nietypowe zadanie, ponieważ w zaprojektowanych przez siebie strojach miały pokazać, w jaki sposób tradycja łączy się z nowoczesnymi trendami modowymi.

– Chcemy w ten sposób popularyzować aktywność Kół Gospodyń Wiejskich na rzecz lokalnych społeczności, promować regionalne dziedzictwo kulturowe województwa łódzkiego, ale też zwracać uwagę na rolę kobiet z KGW jako ambasadorek folkloru i lokalnej tradycji – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Tradycja połączona z nowoczesnymi trendami

Zadaniem uczestników było zaprojektowanie i wykonanie stroju, inspirowanego lokalnym folklorem, z tradycyjnym elementem kulturowym, akcentem stroju ludowego danego regionu, w połączeniu z nowoczesnymi trendami modowymi. Inspiracja mogła dotyczyć dziedzictwa kulturowego regionów etnograficznych województwa łódzkiego, w tym sztuki ludowej np. wycinanka, haft.

Uczestniczkami łowickiej eliminacji do konkursu były gospodynie należące do Kół Gospodyń Wiejskich z powiatów kutnowskiego, łęczyckiego, łowickiego, zgierskiego i aglomeracji łódzkiej. Hala sportowa w łowickim Ośrodku Sportu i Rekreacji zamieniła się w profesjonalny modowy wybieg. W pokazie mody wzięły udział panie z aż 27 kół.

To było kolejne wyzwanie

- Dotąd brałyśmy udział w wyzwaniach kulinarnych, tym razem jest inaczej - mówiła Elżbieta Nowicka z KGW w Śleszynie w powiecie kutnowskim. - Prezentujemy dziś białą sukienkę, na dole z czarną koronką, są oczywiście akcenty łowickie, a więc chusta na głowie z wiankiem, do tego fartuszek również z akcentem łowickim.

Strój zaprojektowany i wykonany przez KGW w Śleszynie okazał się jednym z najlepszych. Do kolejnego etapu konkursu jury zakwalifikowało także: KGW Stowarzyszenie „Dla Naszej Wsi” (Wicie, powiat łowicki), KGW w Chruślach (powiat łowicki), KGW „Zgrane Babki” (Zaranna, powiat kutnowski), KGW „Zdunianki” (Zduny, powiat łowicki), KGW „Sokolniczanki” (Sokolniki Parcela, powiat zgierski).

Kolejne eliminacje już wkrótce

Gwiazdą wieczoru był Rafał Brzozowski, który w oczekiwaniu na werdykt jury, zaśpiewał swoje największe przeboje.
Kolejne eliminacje do konkursu odbędą się jeszcze trzy razy: 17 lutego w Sieradzu, 24 lutego w Stefanówce (powiat piotrkowski) i 9 marca w Skierniewicach. Finał konkursu zaplanowano na 23 marca w Łodzi.
Nagrodą za udział w konkursie na szczeblu lokalnym jest namiot wystawienniczy. W finale laureaci otrzymają nagrody finansowe, pula nagród to 20 tys. zł. Współorganizatorem konkursu jest Łódzki Dom Kultury.

Łowicz. Wyjątkowy pokaz unikalnych strojów łączących folklor...

emisja bez ograniczeń wiekowychprzemocseks
Wideo

Strona Kobiet: Przemoc seksualna wojsk rosyjskich wobec Ukrainek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto