Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lista leków refundowanych od lipca 2023 r. W aktualnym wykazie znalazły się skojarzone leki na nadciśnienie, nowy lek na depresję i inne

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Pacjenci z nadciśnieniem mogą stosować od lipca nowe, skuteczniejsze leki. 

fot. gpointstudio/freepik
Pacjenci z nadciśnieniem mogą stosować od lipca nowe, skuteczniejsze leki. fot. gpointstudio/freepik
Od 1 lipca 2023 r. obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Dzięki zmianom pacjenci zyskali dostęp do nowych lekarstw przeciw nadciśnieniu, a także szersze możliwości leczenia cukrzycy, depresji i wielu innych schorzeń. Wprowadzono też nowe wskazania do stosowania leków aptecznych, chemioterapii i programów lekowych na choroby rzadkie. Są ponadto dodatkowe bezpłatne leki 75+ i dla ciężarnych oraz nowe zasady refundacji opatrunków specjalistycznych. Zobacz szczegóły.

Spis treści

Lista leków refundowanych od 1 lipca 2023 r.

Od 1 lipca 2023 r. obowiązuje nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, nazywany też listą refundacyjną. Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Zdrowia wprowadzono w nim liczne zmiany, które dotyczą finansowania ze środków publicznych leczniczych cząsteczek w nowych wskazaniach terapeutycznych, zwłaszcza w chorobach onkologicznych.

Czytaj także: Ważne zmiany dla pacjentów z nadciśnieniem, depresją i rakiem. Od 1 lipca wchodzi w życie nowa lista refundacyjna. Które leki będą tańsze?

W aktualnym wykazie MZ znalazły się nowe wskazania refundacyjne dla popularnych produktów leczniczych dostępnych w aptekach, co oznacza, że od teraz mogą być przyjmowane przez większą liczbę potrzebujących pacjentów. Dotyczy to m.in. leków stosowanych w rozroście prostaty, cukrzycy czy szczepionki przeciw grypie.

Zobacz: Już wkrótce łatwiejsza refundacja leków. Zmiany jeszcze w tym roku

Niezwykle ważne zmiany na liście refundacyjnej to nowe wskazania i zmiany w programach lekowych i chemioterapii. Dotyczą leków stosowanych w chorobach rzadkich, takich jak: szpiczak plazmocytowy (Sarclisa – izatuksymab, Kyprolis – karfilzomib), układowa amyloidoza łańcuchów lekkich (Darzalex – daratumumab) i makroglobulinemia Waldenströma (Brukinsa – zanubrutynib), a także kilku chorób przewlekłych (w aktywnej postaci).

Należą do nich:

 • stwardnienie rozsiane (Mavenclad – kladrybina, Ocrevus – okrelizumab),
 • reumatoidalne zapalenie stawów (Jyseleca – filgotynib, Cosentyx – sekukinumab),
 • młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (Jyseleca – filgotynib, Cosentyx – sekukinumab),
 • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, ZZSK (Xeljanz – tofacytynib),
 • choroba śródmiąższowa płuc (Ofev – nintedanib),
 • depresja lekooporna (Spravato – esketamina).

Nowości dotyczą także leczenia nadciśnienia tętniczego z wykorzystaniem złożonych środków hipotensyjnych. Wprowadzono ponadto zmiany na liście 75+ i Ciąża+, a także dotyczące kategoryzacji opatrunków specjalistycznych. Czytaj o nich dalej.

Nowe wskazania dla leczniczych cząsteczek onkologicznych i innych

Zgodnie z projektem obwieszczenia refundacyjnego od początku br. finansowaniem ze środków publicznych objętych zostało aż 94 nowych cząsteczkowskazań, czyli dodatkowych wskazań dla każdej z uwzględnionych leczniczych cząstek, w tym:

 • 43 cząsteczkowskazania onkologiczne,
 • 51 cząsteczkowskazań nieonkologicznych,
 • 31 cząsteczkowskazania dedykowane chorobom rzadkim.

Najwięcej nowych cząsteczkowskazań onkologicznych w 2023 r. pojawiło się w leczeniu nowotworów hematologicznych (24), układu oddechowego (8) i moczowego (5). Trwają intensywne prace zwłaszcza w kierunku udostępnienia nowych terapii na raka piersi.

Czytaj także: Ceny tych leków drastycznie wzrosną. Ucierpią szczególnie pacjenci z chorobami skóry

W przypadku cząsteczkowskazań nieonkologicznych nowości dotyczą dziedzin takich, jak kardiologia (19), reumatologia (6), hematologia (4), gastroenterologia (4) i dermatologia (4).

Leki dla większej grupy pacjentów, czyli nowe wskazania refundacyjne w aptekach

Nowa lista refundacyjna wymienia też leki z apteki dostępne taniej dla dodatkowych grup pacjentów. Są to:

 • Acarizax (standaryzowany wyciąg alergenowy roztoczy kurzu domowego) do leczenia alergicznego nieżytu nosa spowodowanego kurzem w określonych przypadkach u młodzieży w wieku 12-17 lat.
 • Detriol (kalcytriol) stosowany w określonych chorobach przytarczyc.
 • Findarts Duo (dutasteryd + tamsulozyna) jako pierwszy lek refundowany z połączeniem blokera receptora alfa-adrenergicznego z inhibitorami 5-alfa reduktazy do leczenia objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.
 • Influvac Tetra, inaktywowana szczepionka przeciw grypie dla dorosłych i dzieci od 6. miesiąca życia, zwłaszcza przy zwiększonym ryzyku powikłań pogrypowych.
 • Tresiba (insulina degludec), podskórna, długodziałająca insulina bazowa dla pacjentów z cukrzycą cukrzyca typu 1 i 2 w określonych przypadkach i z poziomem hemoglobiny glikowanej ≥7,5% (zostało obniżony o 0,5 punktu procentowego).
 • Trixeo Aerosphere (formoterol fumaranu dwuwodnego + bromek glikopironiowy + budezonid) stosowany w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP),
 • Vimetso (wildagliptyna + chlorowodorek metforminy) dla określonych osób dorosłych z cukrzycą typu 2.

Polecamy: Co zrobić, gdy leku brakuje w aptece?

Rozszerzenie zakresu wskazań do refundacji dotyczy ponadto złożonych preparatów przeciw nadciśnieniu krwi, co umożliwi leczenie pacjentów w terapii skojarzonej. Obejmuje produkty lecznicze zawierające substancje czynne takie, jak: amlodypina, walsartan, losartan, telmisartan, kandesartan, hydrochlorotiazyd, indapamid, lizynopryl, peryndopryl, ramipryl, felodypina.

Zmiany na liście leków 75+ i Ciąża+

Zmiany w zakresie dostępności bezpłatnych leków dla seniorów, którzy ukończyli 75. rok życia, dotyczą zwiększenia dostępności do leczenia dwoma lekami. Pierwszy to insulina degludec, który jest długodziałającą insuliną stosowaną w terapii w określonych przypadkach cukrzycy I i II typu.

Drugi lek dla seniorów to formoterol (dwuwodny fumaran formoterolu + bromek glikopironiowy + budezonid) przeznaczony dla pacjentów z umiarkowaną lub ciężką przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP).

Osobom w tym wieku przysługuje także bezpłatna szczepionka przeciw grypie Influvac Tetra, która znalazła się również w wykazie zmian na liście refundacyjnej leków Ciąża+ dla przyszłych matek. Wymieniono na niej ponadto wspomnianą insulinę degludec.

Opatrunki specjalistyczne objęte zmianami w kategoryzacji

Planowane zmiany, które weszły w życie z początkiem lipca, to także przyjęcie nowego, precyzyjnego systemu kategoryzacji opatrunków specjalistycznych, które są dostępne w aptece na receptę. Efektem jest powstanie 30 grup limitowych tych produktów, przy czym do tej pory było ich tylko 14. Spowoduje to spadek dopłat dokonywanych przez pacjentów – szacuje się, że dodatkowe oszczędności klientów aptek nabywających te wyroby wyniosą prawie 20 procent.

Nowa klasyfikacja opatrunków specjalistycznych bazuje na ocenie stanu mikrobiologicznego rany, stopnia wysięku i technologicznego zróżnicowania tych produktów.

Niestety, wśród zmian na liście refundacyjnej znalazły się także podwyżki cen leków, choć w przypadku wielu produktów uległy one obniżeniu. Najbardziej wzrosły koszty leczenia dla cukrzyków, o czym pisze Piotr Paszelke w artykule: Leki refundowane w nowej cenie.

Polecamy również:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Cukier pod kontrolą

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto