Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekcje etyki są możliwe, ale jest nieco pod górkę

Redakcja
Polskatimes.pl
Lekcje etyki i ich organizacja w skierniewickich szkołach wciąż wzbudza kontrowersje i emocje, zwłaszcza wśród rodziców uczniów. Mama uczennicy Zespołu Szkół nr 3 skarży się, że jej córkę odesłano na zajęcia z etyki do Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa. Uważa, że to stawianie barier przed uczniami, którzy nie chcą uczęszczać na lekcje religii.

Lekcje religii w szkołach są przedmiotem zainteresowania dużej części mieszkańców Skierniewic, chociaż nie są obowiązkowe - można je zastąpić zajęciami z etyki. To jednak wymaga pewnego wysiłku nie tylko od kierownictwa szkół, ale i samych uczniów.

- Moja córka jest uczennicą Zespołu Szkół nr 3 w Skierniewicach i należy do grupy młodzieży, która woli korzystać z lekcji etyki - informuje jedna z mieszkanek Skierniewic. - Problem w tym, że dyrekcja szkoły nie zapewniła uczniom, którzy nie chcą chodzić na religię, zajęć z etyki. Gdy interweniowałam u dyrektora oznajmił mi, że córka może chodzić na etykę do liceum Prusa.

Dyrektor „Ekonomika” Henryk Kobyłecki przyznaje, że była taka sytuacja.

- Chęć korzystania z lekcji etyki zgłosiła tylko jedna osoba, więc nie możemy dla tej jednej osoby organizować dodatkowych zajęć, zwłaszcza że przepisy mówią, że dyrektor szkoły ma obowiązek zorganizować takie zajęcia, jeśli uczestnictwo w nich zadeklaruje co najmniej siedem osób - tłumaczy dyrektor szkoły. - Jeśli jest ich mniej, zgłaszamy to do organu prowadzącego, który ma obowiązek zapewnienia tym uczniom lekcji etyki. Urząd miasta zorganizował dla takich osób międzyszkolne lekcje etyki w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa, zaś naszym obowiązkiem jest dostosować rozkład zajęć dla osoby w nich uczestniczącej, aby lekcje etyki nie kolidowały z innymi lekcjami w naszej szkole. I tak właśnie uczyniliśmy.

Wiceprezydent Jarosław Chęcielewski informuje, że międzyszkolne lekcje etyki odbywają się w liceum Prusa i uczęszcza na nie ok. 120 uczniów w trzech grupach - jednej licealnej i dwóch międzyszkolnych .

- W szkołach podstawowych nr 4, 5 i 9 natomiast odbywają się międzyoddziałowe lekcje etyki w grupach 20-osobowych - mówi wiceprezydent Chęcielewski. - W tej chwili nie ma większego problemu z organizacją takich zajęć, ponieważ nauczyciele zdobyli odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia, dzięki którym mogą prowadzić te zajęcia jako dodatkowe.

Mama uczennicy „Ekonomika” zwraca jednak uwagę, że osoba, która wybiera etykę zamiast religii, już na starcie ma trudniej. Zwłaszcza jeśli jej macierzysta szkoła jest oddalona od centrum miasta, jak to jest w przypadku ZS nr 3.

- Aby uczestniczyć w lekcjach etyki, musi dużo czasu i energii poświęcić na dojazd do innej szkoły - podsumowuje.

Trudno nie przyznać racji takiej konkluzji.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto